ECB Faiz Oranları Sabit Tutuldu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 12 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen Yönetim Konseyi toplantısında 3 temel politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit tutmaya karar verdi. Buna göre, refinansman faizi yüzde 4,50, mevduat faizi yüzde 4 ve marjinal fonlama faizi de yüzde 4,75 seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Lagarde: Enflasyon Düşüşte, Hedefe Zamanında Döneceğiz

ECB Başkanı Christine Lagarde, basın toplantısında yaptığı açıklamada, son dönemde gıda ve mal fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte enflasyonun düşüş trendinde olduğunu ifade etti. Lagarde, daha önce yapılan faiz artışlarının talep üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve bu durumun da enflasyonun aşağı çekilmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Lagarde, içeride fiyat baskılarının güçlü olduğunu ve hizmet fiyatlarının enflasyonu yüksek tutmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Enflasyonun yüzde 2'lik orta vadeli hedeflerine zamanında dönmesini sağlamakta kararlı olduklarını belirten Lagarde, ECB faiz oranlarının devam eden enflasyonla mücadele sürecine önemli katkı sağlayacak seviyelerde olduğunu kaydetti.

ECB Faiz Oranlarını Ne Zaman İndirecek?

Lagarde, enflasyon görünümüne ilişkin güncellenecek değerlendirmelerin, enflasyonun hedefe yakınlaşması halinde faiz oranlarındaki kısıtlamaların mevcut düzeyinin düşürülmesinin uygun olabileceğini ifade etti. Lagarde, veriye dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceklerini ve önceden belirli bir oran taahhüt etmeyeceklerini belirtti.

Evde Bakım Yardımı yatırıldı mı? Bakan açıkladı Evde Bakım Yardımı yatırıldı mı? Bakan açıkladı

Piyasa katılımcıları, ECB'nin haziran ayındaki toplantısında faiz indirimine başlayabileceğini öngörüyor.

Enflasyon ve Ekonomik Büyümeyle İlgili Değerlendirmeler

Lagarde, enflasyonun genel seviyesinde bir gerileme olduğunu ancak hizmet fiyatlarındaki enflasyonun mart ayında yüzde 4 ile yüksek seviyesini koruduğunu hatırlattı. Enflasyonun önümüzdeki aylarda mevcut seviyelerde dalgalanması ve gelecek yıl hedefe düşmesi bekleniyor. Lagarde, ekonomik büyümeye ilişkin risklerin de aşağı yönlü olduğunu dile getirdi. Para politikası etkilerinin beklenenden güçlü olması durumunda büyümenin daha düşük olabileceğine dikkati çekti.

ECB'nin Gelecek Planları

Lagarde, haziran ayındaki toplantıda daha fazla veri ve bilgi geleceğini ve bu doğrultuda yeni bir projeksiyonla karar alacaklarını anlattı. Lagarde, haziran ayında bütün verilerin enflasyonun kalıcı bir şekilde hedefe döneceği beklentisini teyit edip etmediğine bakacaklarını, güvenlerinin artması halinde uygun kararı vereceklerini ifade etti.

Lagarde'ın Son Sözleri

Lagarde, Avro Bölgesi'nde hizmet enflasyonun son 5 aydır yüzde 4 gibi yüksek seviyelerde seyrettiğini hatırlatarak, "Gerekli kararları almak için her şeyin yüzde 2'ye dönmesini beklemeyeceğiz." dedi. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'lik hedefe dönmesini istediklerini ifade eden Lagarde, ancak enflasyon içindeki bazı unsurların bu seviyeden daha yüksek olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Lagarde, ECB'nin ABD Merkez Bankası'na (FED) değil verilere bağımlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Editör: Kazim Bozkurt