Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkelerin ticaret bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantıda, AB ile Yeni Zelanda arasındaki ticaret anlaşmasının tamamlanmasına onay verdi.

Ticaret Anlaşması Ekonomik İlişkileri Güçlendirecek

Alınan karar çerçevesinde AB, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gereken yasal süreci tamamladı. Açıklamada, anlaşmanın ticareti ve yatırımı serbestleştirerek daha yakın ekonomik ilişkileri teşvik edeceği ve her iki taraftaki şirketler ile tüketiciler için önemli ekonomik fırsatlar doğuracağı ifade edildi.

ABD'den İsrail'e silah uyarısı! ABD'den İsrail'e silah uyarısı!

AB ve Yeni Zelanda Arasındaki Ticaretin Önemi

AB'nin Yeni Zelanda'nın üçüncü büyük ticaret ortağı olduğu hatırlatılarak, geçen yıl karşılıklı ticaretin 9,1 milyar Euro'ya ulaştığı vurgulandı.

Gümrük Vergileri Kalkacak, İkili Ticarette Yüzde 30 Artış Bekleniyor

Açıklamada, ticaret anlaşmasıyla birlikte gümrük vergilerinin büyük ölçüde kalkacağı, bu sayede ikili ticarette yüzde 30 artış beklendiği belirtildi. AB şirketlerinin Yeni Zelanda'ya yapacağı yatırımların da artması öngörülüyor.

2024 Yılında Yürürlüğe Girmesi Bekleniyor

AB-Yeni Zelanda ticaret anlaşması müzakereleri geçen yıl tamamlanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) onayı gerekiyordu. Anlaşma, geçen hafta AP tarafından onaylandıktan sonra, Yeni Zelanda tarafından da onaylandığında 2024'ün ilk aylarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak: AA