Atila Sertel, 31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Peki, Atila Sertel Kimdir? Atila Sertel Nereli ve Kaç Yaşında? Atila Sertel Kariyeri

Atila Sertel Kimdir? 

Atila Sertel Kimdir? 

Atila Sertel, Türkiye’de tanınmış bir gazeteci, yazar ve siyasetçidir. 23 Temmuz 1956’da Eskişehir’de doğan Sertel, Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. 1991 ve 1999 yıllarında Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 'den milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. 2009-2015 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 2015 yılında CHP’den İzmir 2. Bölge Milletvekili seçildi ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Atila Sertel-4

Gazetecilik kariyeri

Atila Sertel, gazetecilik mesleğine 1979 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Daha sonra Güneş, Yeni Asır, Hürriyet gazetelerinde serbest muhabir, istihbarat şefi, haber müdürü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 1989 yılında DSP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur’un davetiyle belediyede Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yaptı. 1991 yılında milletvekili adayı olmak için istifa etti. Gazeteciliğe dönüş yaptıktan sonra Ekonomi Gazetesi’nde haber müdürü, Gazete Ege’de yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. 2000 yılında Şehir ve Başkan dergisini yayınlamaya başladı. Ayrıca İzmir TV, Yeni Asır TV, TRT INT gibi televizyon kanallarında programlar hazırlayıp sundu.

Atila Sertel-5

Siyasetçilik kariyeri

Atila Sertel, 1991 yılında SHP’den İzmir 3. Bölge Milletvekili Adayı olarak seçimlere katıldı. Ancak partisi yüzde 25 barajını aşamadığı için meclise giremedi. Sertel, 14 bin 820 tercih oyu alarak ikinci sıradan birinci sıraya yükseldi. 1999 yılında CHP’nin milletvekili önseçiminde İzmir 2. Bölge’den aday oldu, ancak partisi yine baraj altında kaldı. 2015 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlığından istifa ederek CHP’den yeniden milletvekili adayı oldu. Bu sefer İzmir 2. Bölge’den milletvekili seçildi. 2018 yılında yapılan erken seçimlerde de milletvekilliğini korudu. Mecliste Kültür, Sanat ve Yayın Komisyonu Başkanvekilliği, CHP Parti Meclisi Üyeliği, CHP Grup Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Barbaros Demirbaş kimdir? Barbaros Demirbaş nereli ve kaç yaşında? Barbaros Demirbaş’ın kariyeri ve deneyimleri nelerdir Barbaros Demirbaş kimdir? Barbaros Demirbaş nereli ve kaç yaşında? Barbaros Demirbaş’ın kariyeri ve deneyimleri nelerdir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı

31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı.

Atila Sertel'in bu adımı, İzmir siyasetinde önemli bir gelişme olarak değerlendirilirken, seçim sürecindeki performansı ve projeleri merakla bekleniyor. Atila Sertel, siyasi kariyeri ve gazetecilik geçmişiyle dikkat çeken bir isim olarak, İzmir'in geleceğine dair iddialı hedeflerle seçim yarışına katılmış durumda.

Kaynak: HABER MERKEZİ