Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarında dört günlük "insani ara"nın son gününde, ateşkesin uzatılması konusunda anlaşma sağlandı.

Galata Kulesi bir ay ziyarete kapalı olacak Galata Kulesi bir ay ziyarete kapalı olacak

Diplomatik Çabaların Meyvesi: Katar ve Mısır Arabuluculuğu

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, Hamas ile İsrail arasındaki arabuluculuk çalışmalarının bir sonucu olarak "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. Hamas da Katar ve Mısır ile yapılan görüşmeler sonucunda aynı şartlar altında 2 gün daha ateşkesin uzatılması konusunda anlaşıldığını doğruladı.

Rehine Takası: 11 İsrailli ve 33 Filistinli Serbest Bırakıldı

Hamas tarafından teslim edilen 11 İsrailli rehine, Kızıl Haç'a ulaştırıldı. İsrail ordusu, rehinelerin ülkelerine sağ salim ulaştığını duyurdu. Katar Dışişleri ise serbest bırakılan rehinelerin içinde 3'ü Fransız, 2'si Alman, 6'sı Arjantinli olan 11 kişi olduğunu belirtti. Aynı gece, İsrail hapishanelerindeki 33 Filistinli, karşılığında 11 İsrailli rehine serbest bırakıldı. Serbest bırakılan Filistinliler arasında 30'u 18 yaş altı çocuk, 3'ü kadın.

Bugün Serbest Bırakılacak İsraillilerin Listesi Açıklandı

İsrail, Hamas ile varılan esir takası mutabakatı kapsamında bugün Gazze'den serbest bırakılacak İsraillilerin isim listesini aldığını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi, serbest bırakılacak kişilerin ailelerine bilgi verildiğini açıkladı. Haaretz gazetesinin haberine göre, bugün serbest bırakılacak İsraillilerin listesi 10 kişiden oluşuyor.

Çatışma Durumu ve İnsan Kayıpları

İsrail ile Hamas arasında 4 gün süren "insani ara" sonucunda yaşanan çatışmalarda, Gazze'de 70 İsrail askeri, Lübnan sınırında 6 asker hayatını kaybetti. İsrail'de ise 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazla kişi öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Gazze Şeridi'nde ise 6 bin 150'den fazla Filistinli öldü, bu rakamın içinde 4 binden fazla kadın ve 18 yaş altı 30 çocuk bulunmaktadır. Batı Şeria ve Kudüs'te de aynı tarihler arasında 241 Filistinli yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA