Aslı Şafak, Türk yazar, öğretim görevlisi ve sosyal aktivisttir. 1971 yılında Ankara'da doğdu. Babası gazeteci-yazar Tayyar Şafak ve annesi Nurten Şafak'tır. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitiminin yanı sıra çalışmaya başladı ve ilk olarak Tercüman gazetesinde ekonomi muhabirliği yaptı. Uzun yıllardır yazarlık ve öğretim görevliliği yapmaktadır ve özellikle kadın ve cinsiyet temalı konularda yazıları ve kitapları mevcuttur. Aynı zamanda sosyal aktivist olarak çalışmalar yapmaktadır.

Aslı Şafak, Türk yazar, öğretim görevlisi ve sosyal aktivisttir. 1991 yılında TRT Ankara Televizyonunda Akşama Doğru ve Gün Başlıyor programlarında yapım asistanlığı yaptı. 1992 yılında TRT Haber Merkezinde muhabir olarak göreve başladı. Bu görev süresince ekonomi, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği yaptı. 1994 yılında gerçekleşen ekonomik kriz sonrasında 5 Nisan Kararları ile ilgili dönemin ekonomi yöneticileri ve Başbakan Tansu Çiller ile röportajlar gerçekleştirdi. 1995 yılında Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması yapmasıyla birlikte TRT 1'de prime time'de konuyla ilgili canlı programlar hazırladı ve sundu. 1996-1998 yılları arasında TRT 1'de sabah haber kuşağı Haber 07'yi hazırladı ve sundu. 1999 yılında Gölcük Depreminde bölgeden izlenimler aktardı ve 2000 yılında TRT'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini canlı yayınlarla seyirciye aktardı. Uzun yıllardır yazarlık ve öğretim görevliliği yapmaktadır ve özellikle kadın ve cinsiyet temalı konularda yazıları ve kitapları mevcuttur.

Aslı Şafak, Türk yazar ve öğretim görevlisi olarak öncelikli olarak yazarlık ve öğretim görevliliği yapmaktadır. Aynı zamanda birçok gazetede yazarlık yaptı ve televizyon programlarına katıldı. Özellikle kadın ve cinsiyet temalı konulara odaklandı ve bu konular hakkında yazılar yazdı. Önceleri TRT'de muhabir olarak çalıştı ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile röportaj gerçekleştirdi. 2002-2003 yılları arasında TRT Haber'de Haber Postası programını sundu ve Meclis Başkanı Bülent Arınç ve birçok bakanla röportajlar gerçekleştirdi. 2003-2010 yılları arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadı ve TRT Londra temsilciliği görevini yaptı. 2005 yılında 7 Temmuz ve 21 Temmuz El Kaide Londra saldırılarını ve analizlerini yerinden aktardı. 2006-2008 yılları arasında Türkiye'de İngilizce basılan The New Anatolian gazetesine dış politika yazıları yazdı ve 2008-2010 yılları arasında Türkiye'de birçok internet sitesine yazı yazdı.

2010 yılında Türkiye'de kurulan Bloomberg HT kanalının Londra temsilciliğini yaptı ve daha sonra İstanbul'a taşındı. Bloomberg HT Televizyonunda programlar sundu ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Hâlen aynı kanalda 3. Seans, Günden Kalanlar ve Aile Ekonomisi programlarını sunmaktadır. Aynı zamanda Bloomberg HT Radyo'da "Aslı Şafak'la İşin Aslı" programını sunmaktadır. 2015 yılından beri Nişantaşı Üniversitesinde ekonomi dersleri vermekte ve çeşitli kitaplar yazmaktadır.