Asım Şengör, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Mehmet Celal Bey, Cumhuriyet döneminin ilk maliye bakanlarından biriydi. Annesi ise İsmet İnönü’nün kız kardeşi Sabiha Hanım’dı. Asım Şengör, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ancak hukuk eğitimini tamamlamadan bıraktı ve iş hayatına atıldı.

Asım Şengör kimdir? Asım Şengör kaç yaşında nereli? Asım Şengör'ün babası kim?4

Asım Şengör’ün Mesleği ve Serveti Nedir?

Asım Şengör, iş hayatına atıldığı dönemde, babasının kurduğu Tamek Gıda Sanayii A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Tamek, Türkiye’nin önde gelen gıda üreticilerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Tamek’in ürünleri arasında konserve sebze ve meyve, reçel, marmelat, salça, turşu, meyve suyu ve hazır yemek gibi çeşitli gıda ürünleri bulunuyor.

Asım Şengör, Tamek’in yanı sıra, diğer şirketlerde de yöneticilik yaptı. Bunlar arasında Türkiye Gemi Sanayii A.Ş., Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş., Türkiye Petrolleri A.O., Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş., Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi kuruluşlar sayılabilir. Asım Şengör’ün servetinin ne kadar olduğu bilinmiyor ancak Tamek’in 2020 yılında 1 milyar TL’nin üzerinde ciroya ulaştığı açıklanmıştı.

Asım Şengör kimdir? Asım Şengör kaç yaşında nereli? Asım Şengör'ün babası kim?2

Asım Şengör’ün Ailesi Kimdir?

Asım Şengör’ün eşi Ayşe Hanım’dır. Çiftin iki çocuğu vardır: Celal Şengör ve Ali Mehmet Celal Şengör. Celal Şengör, 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde jeoloji mühendisliği eğitimi aldı. Daha sonra Texas Tech Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. 1984 yılında İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. Halen bu bölümde profesör olarak görev yapıyor. Celal Şengör, jeotektonik ve tektonofizik alanlarında yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda tanınıyor. Birçok bilimsel ödülün sahibi olan Celal Şengör, aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Amerikan Bilimler Akademisi (NAS) üyesidir. Celal Şengör’ün kardeşi Ali Mehmet Celal Şengör ise, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Daha sonra ABD’de Harvard Üniversitesi’nde MBA yaptı. İş hayatına Tamek’te başlayan Ali Mehmet Celal Şengör, daha sonra çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptı. Halen Tamek’in yönetim kurulu üyesidir.

Asım Şengör kimdir? Asım Şengör kaç yaşında nereli? Asım Şengör'ün babası kim?1

Asım Şengör’ün Sosyal Medya Hesapları Var mı?

Asım Şengör’ün sosyal medya hesapları bulunmuyor. Ancak oğlu Celal Şengör, Twitter ve Instagram gibi platformlarda aktif olarak paylaşımlar yapıyor. Celal Şengör’ün Twitter hesabının takipçi sayısı 1,2 milyonu, Instagram hesabının takipçi sayısı ise 600 bini aşıyor . Celal Şengör, sosyal medya hesaplarında hem bilimsel hem de güncel konulara ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Ayrıca, hayranlarıyla da iletişim kuruyor.

Asım Şengör’ün Dini Nedir?

Asım Şengör’ün dini hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak oğlu Celal Şengör, kendisinin ateist olduğunu açıkça ifade etmiştir. Celal Şengör, bir röportajında “Ben ateistim. Ateist olmak da bir inanç değildir. Ben Tanrı’nın varlığına inanmıyorum. Bu bir inanç değil, bir bilgidir” demiştir. Celal Şengör, ayrıca din ve bilim arasındaki ilişkiye de eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Celal Şengör, “Din ve bilim arasında hiçbir ilişki yoktur. Din ve bilim arasında bir ilişki kurmaya çalışmak, karanlıkta mum aramak gibidir” şeklinde bir sözü de vardır.

Abdül Batur Büyükşehir için yola çıktı Abdül Batur Büyükşehir için yola çıktı

Asım Şengör Hakkında Merak Edilenler

Asım Şengör hakkında merak edilen diğer bazı sorular ve cevapları şöyle:

  • Asım Şengör kaç yaşındadır? Asım Şengör, 2023 yılı itibariyle 95 yaşındadır.
  • Asım Şengör nerelidir? Asım Şengör, İstanbul doğumludur.
  • Asım Şengör evli midir? Asım Şengör, Ayşe Hanım ile evlidir.
  • Asım Şengör ekşi sözlükte neler yazılıyor? Asım Şengör hakkında ekşi sözlükte pek fazla entry yoktur. Ancak bazı yazarlar, Asım Şengör’ün zenginliği, aile kökeni ve oğlu Celal Şengör ile ilgili yorumlar yapmışlardır.
  • Asım Şengör LinkedIn’de var mı? Asım Şengör’ün LinkedIn’de bir hesabı bulunmamaktadır.
Kaynak: HABER MERKEZİ