Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Fransa'nın başkenti Paris'te tiyatral bir gösteriyle anılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre, "2023 UNESCO Dünya Aşık Veysel Yılı" çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan "Dostlar Beni Hatırlasın" etkinliğinin ardından bir etkinlik daha gerçekleşecek ve bu kez Paris'te olacak.

Gösteri Detayları ve Katılımcılar

Tiyatral gösteride Güzel Sanatlar ile Devlet Tiyatroları genel müdürlüklerine bağlı sanatçılar yer alacak. Gösterinin genel sanat yönetmeni ise Ömer Faruk Belviranlı olacak. Sahnedeki Aşık Veysel'i canlandıracak olan isim ise Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı olacak.

Aşık Veysel Paris'te Gösteriyle Anılacak

Gösteride, Enver Merallı'nın orkestra şefliğini yapacağı ve Elif Buse Doğan, İsmail Altunsaray, Mahriban Akkuş ve Pelin Karakuş'un solistliğini üstleneceği bir dizi eser sahnelenecek. Bunlar arasında "Uzun İnce Bir Yoldayım", "Atatürk'e Ağıt", "Havalanma Telli Turnam", "Ben Gidersem Sazım Sen Kal Dünyada", "Güzelliğin On Par'etmez", "Küçük Dünyam", "Kahpe Felek Sana Nettim Neyledim", "Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme", "Çiğdem Der Ki Ben Elayım" ve "Benim Sadık Yarim Kara Topraktır" yer alacak.

Aşık Veysel'in Hayatını Anlatan Gösteri

"Dostlar Beni Hatırlasın" adını taşıyan gösteri, Aşık Veysel'in hayatını sahneye taşıyor. Halk ozanının karanlıkta "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsüyle başlayarak ailesini, çocukluğunu, sazla tanışmasını ve yaşadığı zorlukları anlatıyor. Gösteri, Yunus Emre, Karacaoğlan ve Pir Sultan gibi diğer halk ozanlarına hayranlığını ve onları tanımasını, aynı zamanda Milli Mücadele yıllarındaki üzüntülerini sahneye taşıyor. Aşık Veysel'in Atatürk ve Cumhuriyet'e olan sevgisi, şiirleri ve Ankara'ya yürüyüşü de gösterinin önemli anlatıları arasında yer alıyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta 16 oyun seyirci ile buluşuyor İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta 16 oyun seyirci ile buluşuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 24 kişilik sanatçı kadrosu, Aşık Veysel'in kendi sesinden "Ben Giderim Adım Kalır" türküsüyle seyircilere veda edecek.

Kaynak: AA