CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, aşı reddinin son yıllarda Türkiye'de endişe verici bir şekilde arttığını ve bu durumun halk sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini söyledi. Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya soru önergesi vererek aşı reddinin nedenlerini ve alınması gereken önlemleri sorguladı.

Aşıların sayesinde bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlendiğine ve hastalıkların kontrol altına alındığına dikkat çeken Bulut, son yıllarda kızamık vakalarında endişe yaratan bir artış yaşandığını kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 2022 yılında bir önceki yıla göre kızamık vakalarında yüzde 79 artış yaşandı. Türkiye'de de 2021 yılında 51, 2022'de 125 olarak kayda geçen kızamık vaka sayısı 2023'te 4 bin 959'a yükseldi. Bulut, bu artışın en büyük nedeninin aşı tereddüdü ve aşı reddi olduğunu vurguladı.

Fidan: Amacımız, vize serbestisi müzakeresini tam anlamıyla başlatmak Fidan: Amacımız, vize serbestisi müzakeresini tam anlamıyla başlatmak

Aşı Reddi 40 Bine Yaklaştı!

Bulut, Türkiye'de de son yıllarda çocuklarını aşılatmayan ailelerin sayısının hızla arttığını ifade etti. 2011 yılında 183 olarak kaydedilen aşı reddi sayısının 2014 yılında bin 370'e, 2017 yılında 23 bin 600'e çıktığını bildirdi. Bugün geldiğimiz noktada ise aşı reddinin 40 binlerin üzerinde olduğunun ön görüldüğünü belirten Bulut, bu vahim artışın halk sağlığı sorunlarını, salgın risklerini ve ölümle sonuçlanabilecek vakaları beraberinde getirebileceğini kaydetti.

Aşı Reddi Neden Oluyor?

Bulut, aşı reddinin nedenlerini araştırmak için çalışmalar yapılması gerektiğini ve bu konuda halkı bilinçlendirmek için acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Aşı reddinin sonuçlarının yaratacağı sağlık sorunlarına ilişkin olarak farkındalık oluşturulması için Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarını da sorguladı.

Diğer Bulaşıcı Hastalıklar da Artıyor

Bulut, soru önergesinde Türkiye'de son 5 yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere kızamık, şark çıbanı, kolera, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalık görülen kaç kişi olduğunu, bunlardan kaçı Türk vatandaşı olduğunu, bu hastalıklardan kaçı ölümle sonuçlandığını ve son 5 yılda kaç ailenin aşıyı reddettiğini sordu. Aşı reddinin nedenini sorgulayan Bulut, bu konuda bir araştırma yapılıp yapılmadığını da öğrenmek istedi.

Bulut ayrıca, son 5 yılda kamuoyunda "topuk kanı" olarak bilinen yeni doğan tarama testini reddeden aile sayısının kaç olduğunu da Sağlık Bakanı Koca'ya sordu.

Editör: Kazim Bozkurt