ABD, yeni ilkeleri açıkladı ABD, yeni ilkeleri açıkladı

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret ara zammı ile ilgili kulis bilgileri gelmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber'e yaptığı açıklamada, asgari ücretin 17 bin TL'nin altında kalmasının yasal düzenlemenin ruhuna ve özüne aykırı olduğunu söyledi.

Açlık Sınırı 20 Bin TL'ye Yaklaştı

Karakaş, açlık sınırının 20 bin TL'ye yaklaştığını ve asgari ücretin bu seviyenin altında kalmaması gerektiğini vurguladı. Karakaş, "Enflasyonla mücadele ediyoruz ancak bu enflasyonun yükünü sadece çalışanlara yüklenmemesi gerekiyor" dedi.

Hükümet ve Muhalefet Ara Zamma Sıcak Bakıyor

Karakaş, hükümetin ve ana muhalefet partisinin asgari ücret ara zammına olumlu baktıklarını ancak ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğunu belirtti.

Kamu Zamları Ertelendi

Karakaş, doğalgaz ve elektrik gibi kamu zamlarının ertelendiğini ve bu zamların haziran ayında enflasyon açıklandıktan sonra yansıtılabileceğini söyledi.

Eylül Ayında Ara Zam Mümkün

Karakaş, asgari ücret için eylül ayı gibi bir tarihin öne çıkabileceğini belirterek, "Zamlar kamuoyuna yansıtıldığı taktirde eylül ayı gibi asgari ücrete bir ara zam gelebilir. Bu yönde duyumlar aldık. Çünkü emekli ve memura yapılacak zam sonrası oranlar değişecek, bu da genel zamlara yansıyacak. Kulis bilgisi olarak bu tarz duyumlar aldık" dedi.

Editör: Kazim Bozkurt