Bodrum açıklarında 136 düzensiz göçmen kurtarıldı Bodrum açıklarında 136 düzensiz göçmen kurtarıldı

Asgari ücret, çalışanların geçimini sağlamalarına ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaya yöneliktir. Asgari ücret zammı, çalışanlar için önemli bir gelir artışı anlamına gelir. Asgari ücrete zam yılda bir defa yapılıyordu. Ancak korona salgını nedeniyle vatandaşların alım gücünü artırmak için asgari ücret temmuz ayında da zamlanmakta. Türk İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri ile ilgili yeni bir komisyon kurulacağını söyledi. Peki Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? 2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl asgari ücreti belirlemek üzere toplanıyor. Komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri yer alıyor. Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde ekonomik koşulları, işgücü piyasasındaki gelişmeleri ve çalışanların yaşam standartlarını göz önünde bulunduruyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2024 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını aralık ayında yapması bekleniyor. Türk İş Başkanı Ergün Atalay, 20 Kasım’dan sonra asgari ücret görüşmeleri ile ilgili yeni bir komisyon kurulacağını söyledi.

2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak?

2024 yılı Ocak ayı asgari ücret artış oranı henüz belli değil. Ancak Türk-İş’in Eylül ayı araştırmasında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 13 bin 334, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de 17 bin 336 lira çıktı. Daha önceki toplantılar dikkate alındığında Türk-İş’in açlık sınırı ve yaşama maliyeti araştırmasındaki verileri masaya taşıması bekleniyor. Türk-İş’in masada bu tutarların üstünde bir asgari ücret talep edilmesi bekleniyor. Toplantılarda bu yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon verileri de gündeme gelecek. Orta Vadeli Program’daki yüzde 65 olan 2023 yılı enflasyon tahminine göre bu veri yüzde 37.76 seviyesinde bekleniyor. Bu oranın yansıtılması halen 11 bin 402 lira olan net asgari ücreti 15 bin 707 lira seviyesine yükseltecek. Yeni asgari ücret eğer Orta Vadeli Program’daki 2024 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 33’lük oran yansıtılırsa da 15 bin 165 liraya ulaşacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ