Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU - 1969 yılında yaklaşık 5 bin kişi, yapılacağı söylenen sosyal konutlar için İzmir'in Balçova ilçesinde bulunan hazine arazilerini parasını ödeyerek satın almış, o dönem bürokrasi de yaşanan sorunlardan kaynaklı sadece bin 200 kişiye tapusu verilmemişti. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yarattığı belirsizlikle tapusunu alamayan yaklaşık 3 bin 800 hak sahibinin de tapu sorunu çözülememişti. 80 yılından itibaren çözülemeyen tapu sorunu siyasi bir malzeme haline gelmiş, çeşitli partilerin temsilcileri de vatandaşlara farklı vaatlerde bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, CHP iktidarında olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i suçlamış, verilen sözlerin lafta kaldığını dile getirmişti. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, vatandaşlara 50 yıl sonra müjde verdi. Soyer, “50 yıldır çözülemeyen bir meseleden bahsediyoruz. Balçova Belediyesi, 50 yıl önce bir arsa satışı yapmış. Kamunun 50 yıldır mağdur ettiği bu insanlarla ilgili çözüm üretmemiz gerekiyordu. Bunu kulak arkası etmemiz mümkün değildi. Göreve gelmeden önce ben de net bir şekilde kararlı bir şekilde bu sorunu çözeceğimizi söylemiştim. Bugün geldiğimiz nokta, 50 yıldır sorunu kitleyen ağaçlık alanları ormanlık alanları, sakıncalı alanlarla ilgili çözüm üretmeyi başardık. 40 kurumdan olumlu görüş almamız gerekiyor. Bunun 37 kurumdan olumlu görüş aldık. 3 kurumun daha görüşü kaldı. Bu olumlu görüşler ile, yüzde 76 zaiyatı yüzde 45’lere indirmiş olduk. Ormanlık alan olarak gözüken 196 bin metrekareyi 38 binlere indirmiş olduk. Mali hazine olarak gözüken 109 bin metrekarelik bir alanı da imar planı içerisine dahil etmeyi imkanı bulduk. Çok hızlı bir şekilde, imar planı ile ilgili çözümü hayata geçirebilmiş olacağız” diye konuştu. 

‘SADECE ANAHTAR TESLİM’
Vatandaşa bir müjde daha veren Soyer, “Biz sadece bu imar hakkını veriyor olmayacağız. Biz konutlarının anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkı olanları ev sahibi yapacağız. Belediyemizin marifetleri ile olacak böylece hiç bir hak sahiplerini borçlandırmayacağız. Hiç bir vatandaşın cebinden beş kuruş çıkmadan borçlandırmadan vatandaşı ev sahibi yapacağız. Onlara sadece konut anahtarını teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘HALK KONUTLA YAPACAĞIZ’
Vatandaşların konutlarının da teslim edileceğine dair projesini açıklaması üzerine yöneltilen ‘Finansman sorununu nasıl çözeceksiniz?’ sorusunu yanıtlayan Başkan Soyer, “Bizim Halk Konut adıyla başlattığımız bir kentsel dönüşüm modeli var. Türkiye’ye örnek olacağını düşündüğümüz bir model. Belediye şirketini, müteahhit gibi yüzde 1 kâr marjıyla imalata sokuyoruz, müteahhit kârını ortadan kaldırıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak ticari gaye gütmüyoruz. Bunu da Halk Konut ile yapacağız” dedi.

‘DEVLET VATANDAŞI MAĞDUR ETMEZ’
Başkan Soyer, arsa sorununda ürettikleri çözüm üzerine yetki konusunda hükümet ile sorun yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna ise, “Devlet vatandaşı mağdur edecek bir şey yapamaz. Bizim getirdiğimiz çözüm Hazine’nin hak kaybına yol açacak bir şey olamaz. Kamunun hakkını da koruyacağız ama biz 50 yıllık sorunu çözüyorsak kamu da buna ‘hayır’ diyemez.  Devlet mevzuat üzerinden yürür, mevzuat çerçevesinde 37 kurumdan olumlu görüş almışız, en kısa sürede tamamlayıp getireceğiz, vatandaşlarımızın haklarını koruyacak bir çözümü de buna ilave ediyoruz. Buna kamunun hiçbir kurumu hiçbir şekilde karşı çıkamaz. Kamuyu zarara uğratmadan vatandaş için bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘GEREKEN ÇALIŞMALARI YAPTIK’
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da şunları söyledi: “Balçova ve İzmir’in 45-50 yıldır büyük bir sorunu olan arsa mağdurlarının çözümü noktasında son viraja geldik. 2019’da göreve geldiğimizde hem Tunç başkanımız hem ben, ‘2024’e kadar gereken çalışma ne ise yapacağız’ demiştik, söz vermiştik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nü davet ettik, bölgeyi gezdik. Hemen yol almaya başladık. Burası aslında plansız değil. 2011’de planlandı ama zayiat çok yüksekti, uygulanabilirliği düşüktü, orman sınırları içinde kalan parseller vardı. Büyükşehir Belediyemiz ile çalışmalara başladık. 2021’de jeolojik etütleri yapmaya başladık. Bakanlıkların birçok kurumuna görüşlerini sorduk. İki ay önce Orman ile Çevre ve Şehircilik’ten cevap geldi, 2019’dan bugüne kadar bu bölge ile ilgili tüm çalışmaları yaptık. Balçova’da çözülmesi gereken bir sorundu, insanlar 40-50 yıldır mağdurlar... Para ödemişler ama mağdur olmuşlar. Gelen kurum görüşleri, jeolojik etütlerin iyi çıkması bizi bu noktaya getirdi. Yakın zamanda bu sorunun çözülmüş olacağını düşünüyorum, umarım bu müjdeyi vermiş olacağız.”

Editör: Yusuf Tomruk