Borsa, günü düşüşle tamamladı Borsa, günü düşüşle tamamladı

Türkiye'nin en büyük konteyner gemi filosu sahibi Arkas Line, Norveç merkezli MPC Container Ships'ten aldığı üç gemi ile filosunu büyüttü.

Alman yapımı olan 1.223 TEU'luk Öykü A, 1.440 TEU'luk Onur G. ve 1.440 TEU'luk Denis A. ile Arkas Line'ın TEU kapasitesi 4.101 artarak 87.335'e yükseldi.

Arkas Line, yeni gemilerle birlikte haftalık servis verdiği bazı hatlara ilave gemiler ekleyerek güçlendirme yapıyor.

Türkiye'de deniz taşımacılığı, yılın ilk sekiz ayında gerçekleştirilen 93 milyon dolarlık ihracatla Türk ihracatında ilk sıralarda yer alıyor. Bugün Türkiye'nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas Line, dünyanın en büyük armatörleri sıralamasında ise ilk 30'un arasında bulunuyor.

Yeni alımlarla birlikte konteyner gemi sayısını 50'ye çıkaran Arkas'ın filosunda ayrıca 6 bunker 1 dökme yük gemisi bulunuyor.

Arkas Line, Türk dış ticaretine katkı sağlarken diğer yandan Arkas grubunun sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği teknik ve operasyonel iyileştirmeler ile gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakma hedefine ulaşmayı planlıyor.

Öncelikli olarak filosundaki ileri yaşta, CII performansı düşük olan gemileri yeni regülasyonlara uyumlu gemilerle değiştirmek amacıyla harekete geçen Arkas Line, 2011 baz yılına göre yüzde 21'in üzerinde emisyon azaltımı gerçekleştirirken 2025 yılına kadar operasyonel iyileştirmelerle emisyonlarını yüzde 30 azaltmayı hedefliyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ