Antalya'da 1800'lü yıllarda yaşamış olan Arap Süleyman, 4 bin dönümlük arazi üzerinde miras davalarının başlatılmasına neden olmuştur. Arap Süleyman'ın ölümünden sonra, iddia edilen mirasçılar arasındaki davalar, ilk olarak 1880'lerde başlamıştır. 2 bin 500 kişinin kendisini mirasçı olarak ilan ettiği uzun yıllardır devam eden davalarda, Antalya 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nin talebi üzerine İstanbul Arşiv Daire Başkanlığı bilirkişi uzmanları tarafından Osmanlıca bütün şeriye sicilleri ve bugüne kadar çıkan tüm veraset ilamları incelenmiştir. Ancak, Arap Süleyman'ın soy ağacının belirlenmesi henüz gerçekleşmemiştir ve dava halen devam etmektedir.

Arap Süleyman kimdir, aslen nerelidir?

Bilirkişi raporu sonucunda, Arap Süleyman'ın mirasçıları olarak ilk eşinden kızı Ayşe, ikinci eşinden oğulları Mehmet Ali, Osman, Hacı Necip ile kızları Zeliha ve Havva belirlendi. Rapor neticesinde gerçek mirasçı sayısının 700'ün üzerinde olduğu ortaya çıktı. Ancak, mirasçılar arasında aynı isimli iki farklı "Havva" ismi bulunuyor. Biri Balbey Mahallesi'ne kayıtlı Havva, diğeri ise Sinan Mahallesi'ne kayıtlı Havva. 1992 yılında yapılan bir kararla Balbey Mahallesi'ne kayıtlı Havva altsoyu mirasçı olarak kabul edilirken, 2011 yılında Sinan Mahallesi'ne kayıtlı Havva altsoyu mirasçı kabul edildi. Bu kararın arkasındaki isim ise Hüsnü Yiğit. Hüsnü Yiğit, resmi evrakta sahtecilik, görevi suistimal ve dolandırıcılık suçlarından Ankara 40'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaktadır.

Hüsnü Yiğit, Sinan Mahallesi kayıtlı Havva'nın mirasçısı olarak davada yer almış ve evrakta sahtecilikle suçlanmıştı. Ancak 2021 yılında Antalya'daki miras davasında, "Dava neticesinde mirasıma düşecek pay olması halinde miras hakkımdan sarfı nazar ediyorum" diyerek miras hakkından vazgeçti ve davacı sıfatını kaybetti. Danışmanlık firması sahibi Faruk Keleş, Arap Süleyman'ın gerçek mirasçılarını gösteren Arşiv Daire Başkanlığı'nın bilirkişi raporunun tamamlandığını açıkladı. Bu bilirkişi raporuyla, "Antalya Davası" olarak bilinen davanın sonuca doğru gittiği belirtildi. Keleş, arşiv kayıtlarının değiştirilerek mirasçı olarak gösterilen Hüsnü Yiğit'in sahte mirasçı olduğunun kanıtlandığını söyledi. Arap Süleyman'ın gerçek mirasçılarının Havva'nın kocası Ahmet, çocukları Hüseyin ve Necibe olduğu ve Arap Süleyman'ın karısı olarak gösterilen Zeynep'in Arap Süleyman'ın oğlu Mehmet Ali'nin kızı olduğu belirlendi. Keleş, gerçek mirasçıların belirlenmesiyle birlikte, 2 bin 500 kişinin iddia ettiği gibi gerçek mirasçı olmadıkları ortaya çıktı.