Apple, dünya genelinde 1,46 milyar iPhone kullanıcısını Google Chrome'un veri toplama politikaları konusunda uyardı ve Safari'yi kullanmaları için geniş çaplı bir kampanya başlattı.

Telegram'a yepyeni özellik Telegram'a yepyeni özellik

Apple'dan Büyük Uyarı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 1,46 milyar iPhone kullanıcısına yönelik önemli bir uyarı yaptı. Dünya genelindeki reklam panolarında kendi internet tarayıcısı olan Safari'nin reklamlarını yayınlayan şirket, Google Chrome'un kullanıcı verilerini topladığına dikkat çekti.

Safari'nin Gizliliğe Vurgusu

Apple, Safari arama uygulamasını tanıtmak için dünyanın dört bir yanında reklam kampanyası başlattı ve bu uygulamayı "aslında özel olan bir tarayıcı" olarak tanıttı. Reklamlarda Google Chrome'un ismi geçmese de, en çok indirilen tarayıcı olan Chrome, Safari'yi iki milyondan fazla kullanıcı farkıyla geride bırakmış durumda.

Reklam Kampanyasının Küresel Yayılımı

Reklam panoları, Google'ı doğrudan hedef almasa da, şirket bu yılın başlarında Chrome kullanıcılarından veri topladığını açıklamıştı. Apple'ın reklamları, San Francisco, Londra ve Paris gibi büyük şehirlerden Singapur ve Avustralya'ya kadar birçok yerde toplu taşıma araçlarında ve kamu binalarında görüldü.

"Gizli Mod'da Bile Verilerinizi Topluyor"

ESET'in küresel güvenlik danışmanı Jake Moore, Forbes'a yaptığı açıklamada, "Google bu yılın başlarında, Gizli Mod'da bile Google Chrome kullanıyorsanız verilerinizi topladığını açıkladı" dedi. Ancak bir Google sözcüsü, şirketin insanların verilerini varsayılan olarak güvende tutmaya çalıştığını ve kullanıcıların web tarama deneyimlerini kişiselleştirmek için verilerinin nasıl ve ne zaman kullanılacağını kontrol edebilmelerini sağladığını belirtti.

Web Tarama Alışkanlıklarının İzlenmesi

2020 yılında açılan bir toplu dava, Google'ın kullanıcıların web sitelerini özel olarak ziyaret ettiklerini düşündükleri sırada web tarama alışkanlıklarını uygunsuz bir şekilde izlediğini iddia ediyordu. Google, Nisan ayında davayı çözerek kullanıcıların özel tarama faaliyetlerini gösteren milyarlarca veri kaydını silmek zorunda kaldı ve üçüncü taraf çerezlerini engellemek için gizli mod kullanan kişilere izin verdi.

Hukuki Süreçler ve Sonuçları

Davanın avukatı David Boies, ABC News'e yaptığı açıklamada, "Anlaşma, Google'ın geçmişte uygunsuz bir şekilde topladığı verileri benzeri görülmemiş bir kapsam ve ölçekte silmesini ve düzeltmesini gerektiriyor" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi