ABD'nin önde gelen teknoloji devlerinden Apple'ın en son çıkardığı akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9'un ABD'de satışı yasaklandı. Bu karar, tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo'nun ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na yaptığı şikayetin ardından alındı.

ABD Başkanı Biden Yönetimi Kararı Onaylamadı

Ekim ayında Masimo'nun şikayeti üzerine ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple'a, söz konusu akıllı saatlerin ithalatını ve satışını durdurma talimatı verdi. Ancak, 25 Aralık'a kadar süren veto etme yetkisi ABD Başkanı Joe Biden yönetimi tarafından kullanılmadı, bu da Apple'ın ülkede en yeni saat modellerini satma hakkını kaybetmesine yol açtı.

Yumurta kabuğunun faydaları, dinimizde yumurta kabuğu, zararları nedir? Yumurta kabuğu yemek zararlı mı? Yumurta kabuğunun faydaları, dinimizde yumurta kabuğu, zararları nedir? Yumurta kabuğu yemek zararlı mı?

Patent İhlali Suçlamaları

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun Apple'ın Masimo ve Cercacor Laboratories'e ait iki patenti ihlal ettiğini tespit ettiği belirtildi. Apple, ABD Federal Temyiz Mahkemesine başvurarak karara itiraz etti. Şirket, saatlerin tasarımının Masimo'nun patentlerini ihlal edip etmediğine dair ABD Gümrük ve Sınır Korumasının değerlendirmesinin ardından 12 Ocak'a kadar bir karar bekliyor.

Yasak, Tüm Modelleri Kapsamayacak

Uluslararası ticaret anlaşmazlıklarına bakan ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple Watch'un kandaki oksijen seviyelerini ölçme özelliğinin Masimo'nun patentlerini ihlal ettiği kararına varmıştı. Apple, patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9'un satışlarını kendi mağazalarında durdurma kararı almıştı. Ancak, daha düşük fiyatlı modellerin bu yasaktan etkilenmeyeceği belirtildi.

Kaynak: haber merkezi