Türk rock müziğinin öncülerinden ve Apaşlar grubunun kurucularından Yalçınkaya Tümay, 81 yaşında hayatını kaybederek son yolculuğuna uğurlandı. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilen Tümay, müzik dünyasındaki önemli yerini kaybetmenin üzüntüsünü bıraktı.

3643185 E23E781806Afc4D558Cff7574579126C 640X640

Gonca Vuslateri bebeğinin babası hakkında açıklamada bulundu! Bebeğin ismi neden Asya olacak? Gonca Vuslateri bebeğinin babası hakkında açıklamada bulundu! Bebeğin ismi neden Asya olacak?

Türk Rock Müziğinin İlk Gruplarından Birinin Kurucusu

Türk rock müziğinin ilk gruplarından biri olan 'Apaşlar'ı, müzisyen ve yapımcı Mehmet Soyarslan ile birlikte kuran Yalçınkaya Tümay, 5 Aralık Salı günü zatürreye bağlı organ yetmezliğinden dolayı aramızdan ayrıldı. Müziğe 14 yaşında başlayan Tümay, Cem Karaca ve Erkin Koray gibi Türk rock müziğinin simge isimleriyle çalıştı. Kendisinin imzasını taşıyan birçok şarkının bestesine katkıda bulundu, özellikle Cem Karaca'nın seslendirdiği 'Ayşen' gibi unutulmaz eserlere imza attı.

Veda Töreni ve Anma

Yalçınkaya Tümay için Erenköy Galip Paşa Camii'nde bir cenaze töreni düzenlendi. Törende, kızları Alanur Tümay ve Aydan Ağaoğlu, sevenlerin taziye dileklerini kabul etti. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazının sonrasında ise Tümay'ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan aile mezarlığına nakledildi. Sevenleri tarafından omuzlarda taşınarak son istirahat yerine defnedilen Yalçınkaya Tümay, müziğe olan katkıları ve eserleriyle anılmaya devam edecek.

"Son Anına Kadar Müzikle İç İçe"

Tümay'ın kızı Alanur Tümay, babasının son anına kadar müziği bırakmadığını vurgulayarak, "Babam hep müzik yaptı. Yaşına uygun olarak enerjisini ve pozitifliğini korudu. Kendi bestelerine imza atarak müziğe olan tutkusunu sürdürdü. 'Apaşlar' döneminden sonra film ve reklam müzikleriyle de ön plana çıktı. Kendi stüdyosunda birçok eserine hayat veren müziğe âşık biriydi ve bu sevgisini son ana kadar sürdürdü" dedi.

"Apaş Yalçın"ın Ardında Bıraktığı Miras

Yalçınkaya Tümay ile uzun yıllar birlikte çalışan müzisyen ve yapımcı Mehmet Soyarslan da duygularını paylaşarak, "Apaş Yalçın'ı kaybettik. Benim müzik grubumu kurmama sebep o olmuştu. Cem Karaca ile birleştik ve birçok unutulmaz anı birlikte yaşadık. Başka türlü bir işti bizimki, müzik ve arkadaşlık. Bir sürü bestesi vardı, bestelerini bana da yollardı. Onunla geçen yıllar dolu dolu anılarla dolu" şeklinde konuştu.

Yalçınkaya Tümay'ın ardında bıraktığı müzik mirası, Türk rock müziğine kattığı değerle hep anımsanacak.

Kaynak: haber merkezi