Menderes Türel, 1964 yılında Antalya'da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra İngiltere'de gazetecilik alanında eğitim almıştır. Dönüşünde Antalya'da gazeteci olarak çalışmaya başlayan Türel, mesleki başarıları ile adından söz ettirmiş ve çeşitli basın kuruluşları tarafından yılın gazetecisi seçilmiştir. Hatta 1987 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye'nin en iyi gazetecisi olarak seçilmesi, kariyerinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Siyasete İlk Adımlar: Antalya Ticaret ve Sanayi Odası

Menderes Türel, gazetecilik mesleğindeki başarılarının ardından rotasını siyasete çevirmiştir. 1992 yılında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi üyeliğine seçilen Türel, aktif çalışmalarıyla tanınmıştır. 2001 yılında ise ATSO Başkanlığı görevine gelerek, ekonomi alanında önemli projelere imza atmıştır. Bu dönemde Antalya'nın şehircilik ve ticaret alanındaki sorunlarının çözümü için birçok proje başlatmış, seminer ve konferanslar düzenlemiştir. Aynı zamanda Antalya'nın dünyaya tanıtımı için gönüllü bir elçi gibi çalışarak, kentin uluslararası platformlarda yer almasına öncülük etmiştir.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Dönemi

Menderes Türel, siyasi kariyerinin zirvesi olarak nitelendirilebilecek göreve 2004 yılında seçilmiştir. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Türel, kentin kalkınması için çeşitli çalışmalar yürütmüştür. Raylı sistem yatırımları, altyapı projeleri, eğitim ve spor alanındaki hizmetleriyle Antalya'nın çehresini değiştirmeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Türel, uluslararası platformlarda da Antalya'yı başarıyla temsil etmiştir.

Altan Tan kimdir? Altan Tan kimdir?

Menderes Türel'in Görev Süresi ve Sonrası

Menderes Türel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini iki dönem üst üste yürütmüştür. İlk dönemi 2004-2009 yılları arasında, ikinci dönemi ise 2014-2019 yılları arasında sürmüştür. Görev süresi sona erdikten sonra aktif siyasetten uzaklaşsa da, zaman zaman gündeme gelen isimlerden biri olmaya devam etmektedir.

Menderes Türel'in Kişisel Hayatı

Menderes Türel, evli ve iki çocuk babasıdır. Vesayet kurulu üyeliği de bulunan Türel, Antalya'ya gönül vermiş bir isim olarak bilinmektedir. Sportif yönüyle de tanınan Türel, bir dönem Antalyaspor Kulübü Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Kaynak: HABER MERKEZİ