2009 Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Muratpaşa’daki ilk kadın ve en genç İl Genel Meclisi Üyesi seçilen, 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Muratpaşa İlçesi’ndeki eğilim yoklamasında birinci çıkan ve CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilk kadın ve genç Grup Başkanvekili olan Songül Başkaya, deneyimleriyle geliyor. Kadın hareketinin içinde yıllardır mücadele eden Başkaya, yerel yönetimler tecrübelerini akademide de perçinlenmiş bir isim. 

Muratpaşa için yola çıktı 

2019 Yerel Seçimleri’nde Muratpaşa ilçesinde aday adayı olmamasına rağmen CHP Genel Merkez Heyeti tarafından CHP Antalya İl Başkanlığı’nda yapılan toplantıya davet edilerek, kamuoyu yoklamalarında ismi Muratpaşa için anıldığı için fikri alınan Başkaya, bu kez Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adaylığı için düğmeye bastı.

WhatsApp Image 2023-12-02 at 15.42.15

''Deneyim ve tecrübemizle hazırız''

Kamuoyundan gelen görüş ve desteklerle Muratpaşa için yola çıktığını kaydeden Başkaya, ilk resmi ziyaretini CHP Muratpaşa İlçe Başkanlığı’na yaptı. Başkan Hasan Şahin ve yönetimi ile bir araya gelen Başkaya, “Deneyimimizle, tecrübemizle, gençliğimiz ve enerjimizle biz hazırız” dedi.

Muratpaşa’da kadın dayanışması 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olan gazeteci, iş insanı Başkaya, Muratpaşa Kadın Kolları Başkanı Gülen Ercan ve Kadın Kolları Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Önal ile görüş alışverişinde bulundu. 

Fahrettin Altun: İsrail, katliamlarının görünmemesi için gazetecileri hedef alıyor Fahrettin Altun: İsrail, katliamlarının görünmemesi için gazetecileri hedef alıyor

WhatsApp Image 2023-12-02 at 15.42.15 (1)

Akademik kariyeri ve deneyimi öne çıkıyor    

İlk lisansını İletişim’de, ikinci lisansını Kamu Yönetimi’nde tamamlayan ve Kamu Yönetimi’nde yüksek lisansını yerel yönetimler üzerine yapan Başkaya, 24 yıllık gazeteci olarak da kentin ve ilçenin sorunlarına hakim bir isim. Çok sayıda ödülü bulunan Başkaya, kent suçları ile ilgili açtığı ve kazandığı davalarla bir döneme damga vuran bir siyasetçi. Pekçok hukukçudan çok kenti için dava açan Başkaya, kadın, çevre, insan hakları konusunda çok sayıda projenin de içinde yer almış bir aday adayı. 

Belediye başkanlığı aday adaylığı dosyasını alan Başkaya, ‘Muratpaşa için hazırız’ dedi. 

Ödülleri 

2021 KAMU-DER, Yılın İş İnsanı Ödülü, 2020 Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Yılın Gazetecisi Ödülü
2018 Antalya Kadınlar Birliği, Uğur Mumcu Yılın Gazetecisi Ödülü
2012 ANTİKAD (Antalya İş Kadınları Derneği), Yılın Kadını Ödülü
2011 Antalya Valiliği, Yılın İnsan Hakları Ödülü

Kaynak: Bülten