Türk Beyin Cerrahından büyük başarı! Türk Beyin Cerrahından büyük başarı!

Karaciğer yetmezliğiyle mücadele eden 68 yaşındaki Nuriye Uysal, oğlu Hikmet Uysal'ın (52) bağışladığı karaciğer ile hayata yeniden tutundu. Karaciğerini annesine verirken düşünmeden hareket ettiğini belirten Hikmet Uysal, "Bana ait olan bir şeyi anneme vermedim. Bu canı zaten annemden aldım" ifadelerini kullandı.

Manisa Ahmetli'de yaşayan ve diyabet hastası olan Nuriye Uysal, karaciğer yağlanmasına bağlı olarak karaciğer yetmezliği teşhisi aldı. Ancak kadavradan organ beklerken oğlu Hikmet Uysal'ın bağışladığı organla sağlığına kavuştu. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi ekibi tarafından gerçekleştirilen nakil işlemi, anne ve oğlunun "yeniden doğuş" pozlarıyla sonuçlandı.

Anneden Oğula, Oğuldan Anneye Can Bağışı

Nuriye Uysal, durumu hakkında şunları söyledi: "Acil bir nakil gerekiyordu ve kadavradan organ bekledim ancak olmadı. Oğlumun bağışladığı karaciğer olmasaydı hayatta kalamazdım. Onu dünyaya getirdim, şimdi o bana bir can verdi." Oğlu Hikmet Uysal ise duygularını şu şekilde ifade etti: "Anneme bana ait olan bir şeyi vermedim. Bu canı zaten annemden aldım. Hiç düşünmeden nakil için gönüllü oldum. Şu anda sağlık durumumuz çok iyi."

İEÜ Medical Point Hastanesi Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi ekibi, canlı donörlerin önemine vurgu yaparak Nuriye Uysal'ın hayata yeniden tutunduğunu belirtti.

Kaynak: BÜLTEN