Ankara Bilim Üniversitesi, lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, seminer, dönem projesi, tez çalışması ve benzeri kredisiz derslerin haftalık teorik ve uygulamalı saatleri belirlendi. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora programlarında yabancı dil koşulları da kaldırıldı.

Kredisiz derslere kredi değeri verilmeyecek

Yapılan değişiklikle, lisansüstü eğitimde seminer, dönem projesi, tez çalışması ve benzeri kredisiz derslerin haftalık teorik ve uygulamalı saatleri enstitü yönetim kurulu tarafından belirlenecek. Ancak bu derslere kredi değeri verilmeyecek. Bu şekilde, lisansüstü öğrencilerin kredisiz derslerdeki çalışma yükü ve süresi netleştirilmiş olacak.

Yabancı dil koşulları yürürlükten kaldırıldı

Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklik de, yüksek lisans ve doktora programlarında yabancı dil koşullarının yürürlükten kaldırılması oldu. Buna göre, yüksek lisans programlarına başvuracak adayların ÜDS veya eşdeğer sınavlardan en az 55 puan almaları, doktora programlarına başvuracak adayların ise en az 65 puan almaları gerekmeyecek. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora programlarını bitirmek için yabancı dil sınavlarına girmek de zorunlu olmayacak.

Yönetmelik ne zaman yürürlüğe girecek?

Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik hükümlerini Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü yürütecek.

Ali Babacan'ın Acı Günü: Annesi Hayatını Kaybetti Ali Babacan'ın Acı Günü: Annesi Hayatını Kaybetti

Yönetmeliğin tam metni için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ