Fenerbahçe'den yarım düzinelik hezimet! Fenerbahçe'den yarım düzinelik hezimet!

9 EYLÜL- Haziran ayında Meclis tarafından onaylanan torba yasa teklifi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerini azaltma hedefi doğrultusunda 2023 yılı için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bir kez daha ödenmesini öngörmüştü. Bu ek verginin 2023 yılına özgü ve tek seferlik olarak uygulanacağı kararlaştırılmıştı. Anayasa Mahkemesi ek MTV'yi ne zaman görüşecek? EK MTV kararı ne zaman çıkar? İşte detaylar...

Anayasa Mahkemesi ek MTV'yi ne zaman görüşecek?

aziran ayında Meclis tarafından onaylanan torba yasa teklifi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerini azaltma hedefi doğrultusunda 2023 yılı için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bir kez daha ödenmesini öngörmüştü. Bu ek verginin 2023 yılına özgü ve tek seferlik olarak uygulanacağı kararlaştırılmıştı.

Düzenlemenin resmi olarak yayımlandığı tarih itibariyle kayıtlı ve tescilli olan her türden taşıt, bu otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterleri içermektedir. Ayrıca, 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar da ek Maliye Teşvik Vergisi (MTV) kapsamına girecektir. Bu ek MTV, araç sahiplerinin 2023 yılında ödemesi gereken vergi miktarı kadar olacaktır. Bu ek vergi, sadece 2023 yılı için geçerli olup yalnızca bir defa tahsil edilecektir.

AYMnin-Ek-MTVyi-Gorusecegi-Tarih-Belli-Oldu

EK MTV kararı ne zaman çıkar?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), söz konusu düzenlemeye karşı Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapmıştır. Ek MTV'nin ilk taksit ödemelerinin yapılacağı 6 Eylül tarihine kadar Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal başvurusunu ele alacağı tarih de belirlenmiştir. Mahkeme, ek MTV'nin iptal başvurusunu 28 Eylül tarihinde görüşecektir.

Ek MTV'nin ikinci taksiti, Kasım ayının sonuna kadar ödenmelidir.

2023'ün ikinci yarısında ilk kayıt ve tescili yapılan sıfır kilometre araçlar için ek MTV, 6 aylık dönemi yarı fiyatına hesaplanacak ve peşin ödenmelidir. Yani, Eylül 2023'te ilk defa kayıt ve tescil edilen bir otomobil için yıllık MTV'nin yarısı kadar ek MTV tahsil edilecektir.

Ek MTV ödenmezse, trafikten men, hurdaya çıkarma ve yurt dışına çıkarma işlemleri yapılamayacaktır.

Taşıtın herhangi bir satış veya devir işlemi gerçekleştirilmeden önce, tahakkuk eden ek MTV'nin tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ek MTV ödenmemiş veya "6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun"un 48. maddesi uyarınca taksitlendirilmemiş taşıtların fenni muayenesi yapılamayacaktır.

Anayasa Mahkemesi ek MTV'yi ne zaman görüşecek?-1

Ek MTV'den kimler muaf?

  • Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illerinde, deprem tarihine kadar kayıtlı olan taşıtlar.
  • Deprem nedeniyle yıkılan veya ağır veya orta hasar alan bina sahiplerine ait taşıtlar.
  • Deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelen taşıtlar.
  • Deprem nedeniyle eşi veya birinci derece akrabasını kaybeden mükelleflere ait taşıtlar.

Deprem nedeniyle yıkılan veya ağır veya orta hasar alan binaların sahipleri ve birinci derece akrabaları, taşıtları üzerlerine kayıtlı olanlar ve deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelen taşıtları veya bu taşıtlar adına vekaleten hareket eden veli, vasi veya yasal temsilcileri ile ilgili belgeleri sunarak, taşıtların bulunduğu vergi dairesine başvurduklarında, ek MTV'den muaf tutulurlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ