Amazon Türkiye, çevreyi korumak ve müşterilerine kolaylık sağlamak için uygun ürünleri, üreticinin orijinal paketinden başka ek bir ambalajlama yapmadan, sadece adres etiketi ekleyerek teslim etmeye başladı. Bu uygulama, Amazon’un yeni bir programının parçası.

Binlerce ürün ek ambalajlamadan gönderiliyor

Amazon Türkiye, yaptığı açıklamada, belirli ürünleri ek ambalajlama yapmadan göndermeye başladığı yeni bir programı hayata geçirdiğini duyurdu. Bu program sayesinde, hem ambalaj atıkları azaltılıyor hem de müşterilerin paket açma süresi kısalıyor.

Turkcell binlerce genci işe alacak! İşte şartlar ve detaylar Turkcell binlerce genci işe alacak! İşte şartlar ve detaylar

Amazon Türkiye, mutfak aksesuarları, spor ekipmanları ve ofis malzemeleri de dahil olmak üzere binlerce seçilmiş ürünü bu programa dahil etti. Bu ürünler, ek ambalajlama yapılmadan orijinal paketiyle gönderilmeye uygun. Ödeme sırasında, müşteriye ürünün “içinde ne olduğunu gösteren” bir paketle teslim edileceğini içeren bir mesaj gösteriliyor.

Müşteriler paketlerini gizleyebiliyor

Amazon Türkiye, müşterilerine paketlerini gizleme seçeneği de sunuyor. Siparişlerini gizlemek isteyen müşteriler, “Ek Amazon ambalajı olmadan gönderilir” onaylı birçok ürün için açılır menüyü kullanarak, “İçindekini gizle, Amazon ambalajında gönder” seçeneğini tercih edebiliyor. Bu şekilde, müşteriler paketlerinin içeriğini meraklı gözlerden koruyabiliyor.

Akıllı paketleme algoritmaları kullanılıyor

Amazon Türkiye, ek paketleme gerektiren ürünler için de akıllı paketleme seçimleri yapılmasına yardımcı olmak amacıyla makine öğrenimine dayanan algoritmalar kullanıyor. Bu algoritmalar, ürünün boyutu, ağırlığı, kırılganlığı ve diğer özelliklerine göre en uygun ambalajı belirliyor. Böylece, hem paketleme maliyetleri düşürülüyor hem de çevreye zarar veren ambalaj malzemeleri azaltılıyor.

Kaynak: AA