Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde sansür krizi büyüyor. Jürilerden sonra, ulusal uzun metraj, belgesel ve kısa film yarışmalarındaki 27 film festivalden çekildiğini duyurdu. İddiaları DEVA Partisi milletvekili Mustafa Yeneroğlu Meclis'e taşıdı.

Yeneroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi. Önergede Yeneroğlu, Kültür Bakanlığı'nın belgeselin festivalden çıkarılma talebi oldu mu, kayyum tehditi ile festival baskı altına alındı mı, bunlar yapıldıysa hukuki gerekçesi nedir sorularını yönelti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin programdan ve yarışmadan çıkarılmasının ardından jüri üyeleri görevi bıraktığını ilan etmişti. Şimdi de Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndan yedi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndan altı, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’ndan yer alan 14 filmin tamamı festivalden çekildiğini açıkladı.

Fimlerin yarışmadan çekilme gerekçesi ise ‘Kanun Hükmü’ belgeseline uygulanan sansür. Filmlerin yönetmen ve yapımcılarının ortak açıklamasında “Kanun Hükmü’ belgeselinin programdan çıkarılmasını sanatsal ifade özgürlüğüne açık tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz, ‘Kanun Hükmü’ belgeseli Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alana dek filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” denildi.

Haluk Levent'ten Gazze'ye destek konseri Haluk Levent'ten Gazze'ye destek konseri

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Yeneroğlu soru önergesinde, 10Haber’de yayımlanan iddiaları Ersoy’un yazılı olarak cevaplandırılmasını istiyor. Yazılı soru önergesinde Yeneroğlu Bakan Ersoy’a, ‘Bakanlığınızca belediye başkanı Muhittin Böcek de dahil yetkili bir kişiden, belgeselin festivalden ve yarışmadan çıkarılması talebinde bulunuldu mu?  Bu taleple birlikte kayyum ataması ya da başka kişiler üzerinden baskı kuruldu mu? İddia edildiği gibi festivalden belgeselin çıkarılması talep edildiyse bunun hukuki gerekçesi nedir? Bu filmin programdan çıkarılmasını ifade özgürlüğü ile bağdaştırıyor musunuz?” sorularını sordu.