Güne yükselişle başlayan gram altın, foreks piyasalarında 2 bin 125 lirayı görerek rekor kırdı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, bu yükselişi değerlendirdi ve piyasalara dair önemli açıklamalarda bulundu.

Faiz İndirimi Beklentilerindeki Değişim

Amerikan Merkez Bankası'nın faiz indirimine yönelik beklentilerdeki değişikliklere değinen Yıldırımtürk, önceki 6 kezlik indirim beklentisinin 3'e düşürüldüğünü belirtti. "Bu durum altın fiyatlarını aralık ve ocak aylarında bin 984 dolara kadar geriletti" diyen Yıldırımtürk, ekonomik veriler, jeopolitik gerginlikler ve petrol fiyatlarındaki artışın altın fiyatlarını olumlu etkilediğini vurguladı.

Merkez Bankası Rezervleri Son Haftada 1 Milyar 575 Milyon Dolar Arttı Merkez Bankası Rezervleri Son Haftada 1 Milyar 575 Milyon Dolar Arttı

Fed ve Faiz İndirimi İhtimali

Yıldırımtürk, ABD'de açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksiyle birlikte, Fed'in faiz indirimine gidebileceği ihtimalini değerlendirdi. "Amerika'da açıklanan kişisel tüketim verileri, faiz indirimi olasılığına işaret ediyor. ABD'den gelecek ekonomik veriler, mart sonundaki faiz indirim beklentilerini haziran ayına ertelemiş durumda" şeklinde konuşan Yıldırımtürk, yatırımcılara dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Uzmanın Seviye Uyarısı

NTV canlı yayınına katılan Yıldırımtürk, altın fiyatlarıyla ilgili kısa vadeli değerlendirmesini paylaştı. "Kısa sürede 2 bin 20, 2 bin 70; bu seviyeler aşılırsa 2 bin 85, 2 bin 100 seviyelerine ulaşabiliriz" ifadesini kullandı.

Enflasyon ve Dövizdeki Gelişmeler

Mehmet Ali Yıldırımtürk, Merkez Bankası'nın mayıs ayına kadar enflasyonun yükseleceği beklentisine de değindi. Ayrıca, dövizdeki kontrollü yükselişe dikkat çekti. "Altın, içerdeki fiyatıyla dış piyasadaki fiyat arasında, dış piyasadan daha yüksek işlem görüyor. Enflasyon beklentisi kaynaklı bir miktar yükselişin yanı sıra, dış piyasalardaki artışın içerde de yansıma bulduğunu gözlemliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ