OECD'ye katılım müzakereleri başlatılıyor OECD'ye katılım müzakereleri başlatılıyor

Altın piyasaları, yeni haftaya düşüşle başladı. İşte altın fiyatlarındaki son durum ve analist yorumları:

29 Ocak 2024 Altın Fiyatları

Gram altının fiyatı, 10.55 itibarıyla Foreks piyasalarında 2050 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3 bin 353 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 797 liradan alıcı buluyor.

29 Ocak 2024 Ons Altın Fiyatı

Altının ons fiyatı, yüzde 0,6 artışla 2 bin 31 dolar seviyesinde dengelendi.

29 Ocak 2024 Analist Yorumları

Analistler, emtia fiyatlarının yönünü belirleyen etkenler arasında merkez bankalarının faiz indirimleri ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararlarının yer aldığını belirtiyorlar. Bu hafta Fed'in açıklayacağı kararlar yatırımcıların odak noktasında yer alıyor.

Fed'in Politika Kararları ve Beklentiler

Fed'in çarşamba günü politika faizini sabit bırakması beklenirken, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının varlık fiyatları üzerinde etkili olması öngörülüyor. Mayıs toplantısında Fed'in faiz indirimlerine başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

Geçen hafta ABD'de açıklanan verilere göre, ekonomik aktivitenin güçlü kaldığı ancak enflasyonist baskıların yavaşladığı belirtiliyor. Analistler, bu durumun ülke ekonomisinde "yumuşak iniş" ihtimalini artırdığını ifade ediyorlar.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğu, yurt dışında ise ABD'de Dallas Fed imalat sanayisi endeksi verilerinin takip edileceği belirtiliyor. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 30 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğu kaydediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi