Altılı Masa, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve DEVA Partisi tarafından oluşturulan bir ittifak olarak bugün İYİ Parti ev sahipliğinde 11. kez toplanıyor. Bu toplantının en önemli gündem maddesi olarak cumhurbaşkanı adayının nitelikleri ve ismi gündemde yer alıyor. Liderlerin öne çıkan aday adaylarını dile getirecekleri bekleniyor.

 Kamuoyu yoklamalarının yanı sıra adayın, "masadaki liderlerle eş güdüm halinde çalışan, ülkenin sorunlarına hakim ve masanın çalışmaları ile yakından ilgili" olmasına dikkat edilecek. Muhalefet kulislerinde bu kriterlere en yakın kişinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu konuşulurken, adayda tüm liderlerin hemfikir olmasının gerektiği vurgulandı.Belediye başkanlarından Kılıçdaroğlu'na destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün CHP'li büyükşehir belediye başkanlarıyla CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıda, cumhurbaşkanlığı adayı konusu gündeme geldi. Belediye başkanları, adayın ne zaman açıklanacağını sordular ve Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdiler. Kılıçdaroğlu, şubat ayını adayın açıklanacağı tarih olarak işaret etti. Belediye başkanları, cumhurbaşkanlığı adayının bir an önce açıklanmasını talep etti.

Altılı Masa'nın bugünkü toplantısında, "Ortak Politikalar Metni" ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası öne çıkacak. 30 Ocak'ta gerçekleşecek toplantıda kamuoyuna duyurulacak olan metinde, yargı bağımsızlığının sağlanması, TBMM'nin yasama işlevinin artırılması, kadın haklarına yönelik ulusal ve uluslararası sözleşmelerin yeniden yürürlüğe girmesi gibi hedefler yer alacak. Metinde eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve kamu-özel iş birliği projelerinin yeniden ele alınması gibi konuların da yer alması bekleniyor.