Yurtdışından Türkiye'ye turistik amaçlı ziyaretlerde bulunacak olan Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Umman vatandaşları için vize muafiyeti kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararın Yayımlanması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Umman vatandaşlarının umuma mahsus pasaport hamilleri, Türkiye'ye turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti hakkına sahip olacaklar. Karar, Resmi Gazete'de ilan edilerek yürürlüğe girdi.

Altı Ülkenin Vatandaşlarına Vize Muafiyeti Geldi

Yeni düzenleme kapsamında, söz konusu altı ülkenin vatandaşları, Türkiye'ye turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti hakkına sahip olacaklar. Bu uygulama, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 18'inci maddesi temel alınarak gerçekleştirildi.

Fidan, Mısırlı mevkidaşı ile görüştü Fidan, Mısırlı mevkidaşı ile görüştü

Türkiye'nin Turizm Açısından Kazançları

Yayımlanan kararın Türkiye turizmi açısından önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Söz konusu altı ülkeden gelecek turistlerin vize muafiyeti ile daha kolay ve hızlı bir şekilde Türkiye'yi ziyaret edebilmesi, ülke ekonomisine turizm gelirleri açısından katkı sağlayabilir.

Vatandaşların Memnuniyeti

Bu kararın açıklanmasıyla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Umman vatandaşları arasında memnuniyetin arttığı gözlemleniyor. Vize muafiyeti, turistik ziyaretleri daha çekici ve erişilebilir hale getirerek ülkeler arası ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Hukuki Temel

Kararın alınmasında 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 18'inci maddesi temel alındı. Bu madde, Türkiye'ye turistik ziyaretlerde vize muafiyeti uygulamasının gerekliliğine dair hukuki temeli oluşturuyor.

Kaynak: Haber Merkezi