Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis)'in açıkladığı nihai verilere göre, Almanya'da yıllık enflasyon haziranda beklentilerin altına gerileyerek yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Bu oran, Nisan 2021'den beri kaydedilen en düşük seviye oldu.

Ticaret'ten 466 firmaya dahilde işleme izni Ticaret'ten 466 firmaya dahilde işleme izni

Mayıs ayında yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon, haziranda 0,2 puanlık düşüş gösterdi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise aylık bazda yüzde 0,1 artış kaydetti.

AB uyumlu TÜFE de haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,5 yükseldi.

Enerji ve gıda ürünlerinin aylardır enflasyonda belirleyici rol oynadığı Almanya'da, haziranda gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 1,1 artarken, enerji ürünleri fiyatları ise yüzde 2,1 düşüş gösterdi.

Enerji fiyatları hariç yıllık enflasyon ise yüzde 2,7 olarak hesaplandı.

Hizmet fiyatlarının da yükseliş trendinde olduğu görüldü. Haziran 2024'te hizmet sağlayıcılarının fiyatlarının ortalama yüzde 3,9 artması, yıllık enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşti.

Destatis Başkanı Ruth Brand, verileri değerlendirirken şu ifadeleri kullandı: "Enerji ve gıda fiyatlarının bu yıl yıllık enflasyon üzerinde azaltıcı bir etkisi oldu. Buna karşın, hizmet fiyatlarında ortalamanın üzerinde artışlar görmeye devam ediyoruz."

Avro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi olan Almanya'da enflasyon oranı, bölgedeki diğer ülkeler için de bir referans noktası olarak kabul ediliyor. Almanya'nın önde gelen ekonomik araştırma enstitülerinden Ifo, ülkede enflasyonun yaz aylarında yüzde 2'nin altına düşmesini bekliyor.

Editör: Kazim Bozkurt