Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, söz konusu yasa tasarısının Federal Meclis'teki görüşmelerinde ülkenin nitelikli işgücü çekme ihtiyacını vurguladı. Modern bir vatandaşlık yasasının Almanya'nın rekabet gücünü artıracağını ve uluslararası alanda daha etkin hale getireceğini belirtti. Faeser, yasanın, ülkeye daha fazla yetenekli işçi çekmek adına önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Almanya'daki Yabancıların Durumu ve Vatandaşlık Hakları

Faeser, Almanya'da yaklaşık 11 milyon yabancının Alman vatandaşı olmadan yaşadığını belirterek, bu kişilerin topluma önemli katkılarda bulunduklarını ve uzun süredir ülkede bulunduklarını vurguladı. Onların çalışmaları, vergi ödemeleri ve topluma katkı sağlamaları nedeniyle vatandaşlık hakkına sahip olmaları gerektiğini dile getirdi.

Yasaya Yönelik Eleştiriler ve Hristiyan Demokratlarının Duruşu

Muhalefet adına konuşan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi'nden Alexander Throm, tasarıya karşı olduklarını açıkladı. Parti, vatandaşlık yasasındaki değişikliklere eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Tasarının İçeriği ve Değişiklikler

Eğer yasa yürürlüğe girerse, çifte vatandaşlık hakkı daha geniş kitlelere sunulacak ve Alman vatandaşlığına geçiş için gerekli şartlar hafifletilecek. Yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek ve Almanya'daki yaşama uyum sağlama çabaları da göz önünde bulundurularak süre 3 yıla kadar düşebilecek.

Çifte vatandaşlığa imkan veren tasarıda, çoklu vatandaşlıklara da kapı açılacak. Ayrıca, yabancı bir ülkenin vatandaşlığına geçenlerin Alman vatandaşlığını kaybetme durumu da gözden geçirilecek.

Özel Durumlar ve Düzenlemeler

Tasarıda ayrıca, işgücü anlaşmaları çerçevesinde belirli tarihlerde Almanya'ya gelen "misafir işçiler" için düzenlemeler öngörülüyor.

Yangında 43 kişi hayatını kaybetti Yangında 43 kişi hayatını kaybetti

Kaynak: AA