Putin’den Erdoğan’a tebrik mesajı Putin’den Erdoğan’a tebrik mesajı

Almanya, son yılların en büyük grevine sahne oluyor. Ülke genelinde havaalanları, kamu kuruluşları, yerel toplu taşıma ve nakliye hizmetlerini işlevsiz hale getirecek olan uyarı grevi, Ver.di ve EVG sendikalarının üçüncü toplu iş görüşmeleri öncesinde gerçekleştirildi. Grev, Hamburg'da demiryolu işçileri tarafından iki saat önce başlatıldı.

EVG sendikası, yıllık %12 ya da en az 650 Euro ücret artışı talep ediyor. Grev, şirketleri hedef alarak müzakerelerde bulunduğu tüm demiryolu şirketlerini etkileyecek. Ancak, şirketlerin çalışanlarına henüz bir teklif yapmadığı öğrenildi.

Ver.di sendikası ise federal ve yerel düzeyde kamu hizmeti, şehirlerin belediye idarelerinin ofislerinde, kreşler, kara ve su nakliye idarelerinde, bankalar, yerel toplu taşıma idarelerindeki yaklaşık 2,5 milyon çalışan için yüzde 10,5 zam veya en az 500 Avro daha fazla para talep ediyor. Ancak, işveren son görüşmelerde iki kademede ücretlere yüzde beş zam ile bir sefere mahsus 2 bin 500 Avro para teklifi yapmıştı.

Grevin amacı, işverenlere büyük bir baskı yaparak taleplerinin karşılanmasını sağlamak. Ancak, bu grev, 24 saat boyunca ülke genelinde iş hizmetlerini felç etmesi bekleniyor. Grevin etkileri özellikle toplu taşıma sektöründe hissedilecek ve yaklaşık 2,5 milyon işçinin hayatını etkileyecek. Grev, işverenler ve sendikalar arasındaki müzakerelerdeki ilerlemelere bağlı olarak sonlandırılacak.