Almanya’da enflasyon, ocak ayında piyasa beklentilerini karşılayamadı. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ocak ayı enflasyon öncü verilerini duyurdu.

Verilere göre, Almanya’da Aralık 2023’te yüzde 3,7 seviyesinde olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 2,9’a geriledi. Ülkede ocakta enflasyon, bir önceki aya göre ise yüzde 0,2 arttı.

Asgari ücretin altında emekli maaşı kabul edilemez Asgari ücretin altında emekli maaşı kabul edilemez

Almanya’da Enflasyonun Düşmesinin Nedenleri

Almanya’da enflasyonun düşmesinin nedenleri arasında, geçen yılın ocak ayında uygulanan KDV indiriminin sona ermesi, enerji fiyatlarının yükselmesi ve gıda fiyatlarının düşmesi gösterildi.

Destatis, geçen yılın ocak ayında yüzde 16 olan KDV oranının yüzde 19’a, yüzde 5 olan KDV oranının da yüzde 7’ye çıkarıldığını hatırlattı. Bu durumun, tüketici fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

Enerji fiyatlarının da ocakta yüzde 7,3 arttığını kaydeden Destatis, bunun da enflasyonu yükselttiğini ifade etti.

Gıda fiyatlarının ise ocakta yüzde 1,2 düştüğünü bildiren Destatis, bunun da enflasyonu aşağı çektiğini söyledi.

Almanya’da Enflasyonun Geleceği

Almanya’da enflasyonun geleceği konusunda ise farklı görüşler var. Bazı uzmanlar, enflasyonun yılın ikinci yarısında yükselmeye başlayacağını öngörüyor. Bunun nedeni olarak, küresel talebin artması, emtia fiyatlarının yükselmesi ve maaş artışlarının etkisi gösteriliyor.

Bazı uzmanlar ise, enflasyonun yılın sonuna kadar düşük seviyelerde kalacağını tahmin ediyor. Bunun nedeni olarak, koronavirüs salgınının ekonomik aktiviteyi baskılaması, işsizliğin yüksek kalması ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) genişlemeci para politikası sürdürmesi gösteriliyor.

Kaynak: AA