Almanya’da demiryolu makinistlerinin sendikası GDL, ücret ve çalışma koşullarında iyileştirme talebiyle ikinci kez greve gitti. Grev, 7 Aralık’ta akşam saatlerinde başladı ve bugün gece yarısına kadar devam edecek. Alman Demiryolları (Deutsche Bahn), grevin yük ve yolcu taşımacılığını olumsuz etkileyeceğini duyurdu.

Grevin nedeni ne?

GDL, demiryolu şirketlerinde çalışan yaklaşık 37 bin kişi adına müzakere yürütüyor. Sendika, maaşlara aylık 555 avro zam, enflasyonla mücadele için de 3 bin avroya kadar ödeme yapılmasını istiyor. Ayrıca, haftalık çalışma saatlerinin 38’den 35’e indirilmesini talep ediyor.

GDL, bu taleplerine yönelik herhangi bir anlaşmaya varılamazsa, gelecek yılın başında “daha uzun ve daha yoğun” grevler yapacağı konusunda uyarıda bulundu.

Deutsche Bahn’ın teklifi ne?

Deutsche Bahn, sendikanın taleplerini kabul etmedi. Şirket, iş gücü sıkıntısı yaşadığını ve çalışma saatlerinin düşürülmesinin ulaşım hizmetlerini daha da aksatacağını savundu. Şirket, 32 aylık bir toplu sözleşme süresi için yüzde 11’lik bir ücret artışı teklif etti. Ancak GDL, bu teklifi yetersiz buldu ve reddetti.

9 bin doktor istifa etti: Ülke alarmda! 9 bin doktor istifa etti: Ülke alarmda!

Grev ulaşımı nasıl etkiliyor?

Grev, 7 Aralık’ta yerel saatle 18.00’de yük trenlerinde, 22.00’de ise yolcu trenlerinde başladı. Grevin bugün saat 22.00’de sona ermesi bekleniyor.

Deutsche Bahn, grevin şehir içi, şehirler arası ve uzun mesafeli yük ve yolcu treni seferlerini etkileyeceğini açıkladı. Şirket, yolcuları sefer iptalleri ve gecikmelere hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Şirket, grev nedeniyle ulaşımı aksayan yolculara bilet iadesi veya değişimi yapacağını duyurdu.

Grev, Almanya’nın yanı sıra Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda ve Danimarka gibi komşu ülkelerle olan demiryolu bağlantılarını da olumsuz etkiledi.

Kaynak: AA