CHP İzmir'in yönetimi tamam! Kim, hangi, göreve getirildi? CHP İzmir'in yönetimi tamam! Kim, hangi, göreve getirildi?

Kutlama programında Kaymakam Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.


7 Aliağa’nın Kurtuluşunun 101.Yılı Kutlandı

“13 Eylül, Bu Toprakların Kolay Vatan Olmadığının En Açık Kanıtıdır”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aliağalı tarihçi yazar Cevat Yıldırım Aliağa’nın kurtuluş günlerine dair notlar paylaştı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz yaptı. Akyüz, konuşmasında şunları söyledi: “Tarihini ve geçmişini iyi bilmeyen milletler geleceklerine asla yön veremezler. Dolayısıyla Milli Mücadele yılları bütün sıkıntıları ve zorlukları ile bizim gururla andığımız, göğsümüzü kabartarak anlattığımız ve ecdadımızı hayırla yâd ettiğimiz yıllardır. Hiç şüphesiz ki yarınlara umutla bakarken, gelişmiş bir Türkiye ve gelişmiş bir Aliağa için çabalarken; tarihimizi asla unutamayız. Bizler, bugün, burada sıradan bir kutlama yapmak için değil, 101 yıl önce bu vatan için nasıl can verildiyse bu günde aynı kararlılık ve inançta olduğumuzu göstermek için toplandık. Bundan 101 yıl önce bu topraklarda gezen düşman, milletimizin üstün mücadelesi sayesinde arkasına bakmadan kaçmıştır. Şu anda toprak diyerek üzerine bastığımız bu yerlerde, sayısız vatan evladımız şehit olmuştur. 13 Eylül 1922 tarihinde yaşanılanlar, bu toprakların kolay vatan olmadığının en açık kanıtıdır. Vatanımız için yazılan kahramanlık destanını unutturmamak, gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir”

3 Aliağa’nın Kurtuluşunun 101.Yılı Kutlandı

Şiir ve Zeybek Gösterileri Beğeni Topladı


Akyüz’ün konuşması sonrasında yerel şair Bahri Ar’ın vatan konulu şiiri beğeni toplarken Aliağalı muhtarların sergilediği zeybek gösterileri ise katılımcılardan büyük alkış aldı. Aliağa’nın kurtuluşunun 101. yıl dönümü için düzenlenen resmi program, Aliağa Kabristanlığı’ndaki şehitlik ziyareti ile son buldu.
 

Kaynak: BÜLTEN