İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Emeklilere bayram ikramiyesi uygulamasının ilk kez 2018'de kendilerinin baskısıyla başlatıldığını söyleyen Akşener, "2018 yılında bin lira olan bayram ikramiyesi, enflasyonun hızlı artışına rağmen 6 yıl içinde sadece 2 defa artırıldı ve çıka çıka 2 bin liraya çıkartıldı. Son olarak da önümüzdeki bayramlar için yüzde 50 artışla 3 bin lira yapıldı. 2018 yılında bir emeklinin bayram ikramiyesi 217 dolara denk geliyordu. Bugün ise artırılmış haliyle bile 97 dolar ediyor. Yani yarısından bile az. O da bayrama kadar dolar yerinde durursa. 2018 yılında emekli bir vatandaşımız, bayram ikramiyesiyle 25 kilo kıyma alabiliyordu. Bugün ise 7,5 kilo alabiliyor. Yani üçte birinden bile az. 2018 yılında bir emeklinin bayram ikramiyesi, aylık asgari net ücretin yüzde 62,5'ine denk geliyordu. Bugün ise bu oran, asgari ücretin yüzde 17,5'ine düştü. Yani beşte birinden bile az. Durum böylesine ibretlikken, ben de şimdi buradan sormak istiyorum. Emeklinin bayram ikramiyesi gerçekten artmış mı? Açıkça görüyoruz ki artmamış, tam tersi azalmış, kuşa dönmüş. Yani, Sayın Erdoğan'ın, 'Emeklilerin Yılı' ilan ettiği 2024'te emeklilerimize yine çile reva görülmüş. Emeklilerimize yine yokluk layık görülmüş. Emeklilerimiz yine açlığa mahkum edilmiş" dedi. 

"KÖK MAAŞ İŞİNDEN DERHAL VAZGEÇİN"

İYİ Parti TBMM grubunun bu çerçevede emekli bayram ikramiyesinin 7 bin liraya çıkartılmasını öneren kanun teklifi verdiğini aktaran Akşener, "Ayrıca ben de buradan iktidara bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Göstermelik zamlar, göstermelik ikramiyeler, göstermelik vaatler yetmez. Emeklilerimizi daha fazla enflasyona ezdirmeyin ve gerçek bir adım atın. Mayıs ayında söz verdiğiniz ama sözünüzden dönüp yapmadığınız zammı da hesaba katarak ocak ayı için tüm emekli maaşlarına seyyanen 11 bin lira zam yapın. Böylece hem en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine çıkarmış olursunuz. Hem de emekli maaşları arasındaki farkı adil şekilde korumuş olursunuz. Bunun da yanında kök maaş işinden de derhal vazgeçin. Yüksek ücret üzerinden ve yüksek günle prim ödeyenleri daha fazla cezalandırmayın" ifadelerini kullandı.

MHP'de ilginç atama MHP'de ilginç atama

"TÜM YALANLARI ORTAYA DÖKTÜK"

Son dönemlerde partisine yönelik gerçekleştirilen eleştirilere de yanıt veren Akşener, "İYİ Parti olarak öyle bir dönemden geçiyoruz ki hakkımızda ahkam kesen kesene, çamur atan atana, parmak sallayan sallayana. Biliyorsunuz tüm bu kuru gürültünün sebebi de seçimlere öz başımıza girmemiz. Biz bu kararımızı açıklayalı aylar oldu ama ne hikmetse ne zaman yeni bir adayımızı açıklasak ya iktidar ya da ana muhalefet her defasında atak geçiriyor. Aylardır bir türlü durumu hazmedemediler. Bildiğiniz, travma sonrası stres bozukluğu yaşıyorlar. Aslında empati kurmuyor da değilim. Travma yaşamaları normal. Çünkü, aldığımız kararla siyaset simsarlarının tezgahını bozduk. İlk başta kolayca bastırabileceklerini sandılar ama yılmadık. Hür ve müstakil duruşumuzdan taviz vermedik. Linç ettiler ama sinmedik alıştıkları tahterevalli düzenini sarstık. Operasyon üzerine operasyon çektiler ama yıkılmadık. Kayıkçı kavgalarına ayna tuttuk. Sözde kulislerle, iftiralarla üzerimize geldiler ama dimdik durduk. Milletimize söyledikleri tüm yalanları birer birer ortalığa döktük. Çünkü bugün ne yazık ki iktidar ve ana muhalefetin el ele verip birlikte oluşturdukları, sefasını da birlikte sürdükleri bir kutuplaşma ortamındayız. İkisinin de birbirinin varlığından beslendiği, adına da 'ittifak sistemi' dedikleri bir kayıkçı düzeninin içindeyiz. Sırf oy almak için birinin Atatürk'ümüze beddua eden soysuzlara, diğerinin de Cumhuriyet'imizi 100 yıllık zulüm gören, terör şakşakçılarına şirinlik yapma yarışına tutuştuğu kirli bir orta oyununun tam ortasındayız" dedi. 

Kaynak: DHA