İYİ Parti, Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile işbirliği teklifini görüştü. Teklif, oyçokluğu ile reddedildi.

Özel, Sinan Ateş'in eşiyle bayramlaştı Özel, Sinan Ateş'in eşiyle bayramlaştı

Edinilen bilgiye göre, üyelerden 14'ü CHP ile işbirliği olması gerektiğini kaydederken 35 üye işbirliğine, "Hayır" dedi.

İYİ Parti'nin 31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimlere, "Hür ve müstakil" girme kararının ardından gözler, partinin yerel seçimlerdeki yol haritasına çevrildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 6 Aralık'ta 25 il ve ilçe belediye başkan adayını kamuoyuna duyuracağı öğrenildi.

Meral Aksener Gik In Chp Nin Isbirligi Onerisiyle Ilgili Kararini Acikladi

BİR ADAY İDDİALI OLACAK

İYİ Parti kaynakları, 25 il ve ilçe belediye başkan adayı arasında özellikle bir ilin adayının, "İddialı" olduğunu bildirdi. Parti kaynaklarının, "İddialı" olarak değerlendirdiği adayın büyükşehir adayı olmayacağı kaydedildi.

Öte yandan, GİK Toplantısı'nın ardından konuşan İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, şu ifadeleri kullandı:

“CHP'nin sunduğu ittifak ya da işbirliği teklifi üzerine yaptığımız değerlendirmede, oluşabilecek tablonun İYİ Parti'nin kuruluş ilke ve amaçlarıyla benzer doğrultuda tavır koymaktan uzak olacağı noktasında fikir birliğine varılmıştır. Buna göre gerek Türkiye'nin birliğini ve bütünlüğünü savunma sorumluluğumuz gerekse Türk siyasetinin iki kutup arasına sıkıştırılmak istendiği dikkate alınarak GİK tarafından oyçokluğu ile teklifi reddetme kararı alınmıştır.”

Editör: Fikret Yüce