İzmirli başkan AKP, eşi MHP listesinde

AKP, İzmir’in Kiraz ilçesinde mevcut belediye başkanı Saliha Özçınar Kutlu’yu yeniden aday gösterirken, Kutlu’nun eşi Kasım Kutlu da MHP’nin Isparta Sütçüler Belediye Başkan Adayı oldu. Karı-kocanın ittifak partilerinden adaylığı enteresan bir durum oluşturdu.

AKP ve MHP, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere de ittifak kapsamında girecek.

MHP, aday listelerini 16 Şubat’ta il ve ilçe seçim kurullarına teslim etmişti. AKP de aday listelerini bugün teslim edecek. AKP ve MHP, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarında olduğu gibi belediye meclis üyeliklerini de “fermuar sistemi” yönteminde belirledi.

Buna göre belediye meclis üyeliklerinde, MHP’nin oy oranının yüksek olduğu yerlerde “tam fermuar”, oy oranının az olduğu yerlerde ise “aralıklı yöntem” uygulanacak.

Sütçüler ve Kiraz

TBMM’nin şubat ayı sonunda kapanmasının ardından da partiler 31 Mart’taki yerel seçimler için başlatılan çalışmalara hız verecek. Partilerde seçim çalışmaları hızlanırken Cumhur İttifakı’nın gösterdiği adaylar da dikkat çekiyor.

AKP, İzmir’in Kiraz ilçesinde mevcut belediye başkanı Saliha Özçınar Kutlu’yu yeniden aday göstermişti. Kutlu’nun eşi Kasım Kutlu da MHP’nin Isparta Sütçüler belediye başkan adayı oldu.31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin Kiraz ilçesinde, MHP’nin de Isparta Sütçüler’de seçimi kazanması halinde, “karı-koca belediye başkanı” olmuş olacak. Böyle bir durumda çiftin hangi ortak noktada buluşacağı da merak konusu. İzmir-Kiraz ile Isparta-Sütçüler arası 356 kilometre, bu da yaklaşık 5 buçuk saatlik yolculuk demek. 

Isparta Kiraz

Okul müdürü 9 kız öğrenciye tacizden tutuklandı Okul müdürü 9 kız öğrenciye tacizden tutuklandı

Saliha ÖZÇINAR Kimdir?

Kiraz Belediye Başkanı
1983 Kiraz doğumlu olan Saliha Özçınar, Anadolu Üniversitesi İngilizce öğretmenliği mezunudur. Lider Etüt Merkezi işletmenliği yapmıştır. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde MHP'den Kiraz Belediye Başkanı seçilmiştir. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçiminde tekrar Kiraz Belediye Başkanı seçilmiştir. MHP'den başkan seçilen Özçınar, bir süre sonra AKP saflarına geçmişti. 

Kaynak: Haber Merkezi