ORDU'da evlilik dışı ilişkisinden doğan 2 günlük kız bebeğini öldürüp, fındık bahçesine gömdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Bilge Çapa (27) için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin rapor istendi.

4989a7dbbc5ffdf9560d923400bd13c1

Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde, 12 Eylül 2022'de evlilik dışı kız çocuğu dünyaya getiren Bilge Çapa, bir süre sonra bebeğin rutin kontrolleri için aile hekimliğine çağrıldı. Davet sonrası Çapa, polise gidip, bebeği için kayıp ihbarında bulundu. Ekipler, bebeğe dair iz bulamayınca araştırmayı derinleştirdi. Gözaltına alınan Çapa, sorgusunda, bebeğini oturdukları evin arkasındaki fındık bahçesine gömdüğünü itiraf etti. Bahçedeki aramada, 2 günlük olduğu belirlenen bebeğin cesedi bulundu. Emniyetteki işlemlerinin ardından Bilge Çapa, 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

Beş araç ile çöp konteynerlerini kundakladı Beş araç ile çöp konteynerlerini kundakladı

Çapa, bugün 6'ncı kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanık Çapa ile avukatının yanı sıra tanıklar katıldı.

9460dfe34eb34ed3c4ca88f9016e24de

'ZAMAN KAVRAMINI KAYBETTİM'

​Olay günü anne ve babasının evde olup olmadığına yönelik kendisine yöneltilen soruya ilişkin Çapa, "O gün yaşadığım travmalardan dolayı zaman kavramını kaybettim. Bebeği çatıya bıraktıktan sonra ailem eve geldi. Ancak ne zaman geldiğini hatırlamıyorum. 10 dakika sonra veya 1 saat sonra gibi bu hususu bilmiyorum" cevabını verdi. Duruşmada Çapa'nın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Ordu Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan ön rapor da hatırlatıldı. Raporda, Çapa'nın 3-5 ay gözlem altına alınması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine sanık avukatını da dinleyen mahkeme heyeti, Çapa'nın akıl sağlığına yönelik İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda rapor alınmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Kaynak: DHA