Avrupa Kuraklık Gözlemevi, AB topraklarının kuraklık durumunu izleyen bir kuruluş. Kuruluş, her ay düzenli olarak kuraklık raporları yayınlıyor. Son rapora göre, AB topraklarının yaklaşık yüzde 17’si şu anda ciddi kuraklık koşullarıyla karşı karşıya. Bu oran, en yüksek uyarı düzeyi olarak kabul edilen yüzde 1’in çok üzerinde. Bu durum, Avrupa’da kuraklığın giderek büyüyen bir sorun olduğunu gösteriyor.

Kuruluşun koordinatörü Andrea Toreti, Euronews’e yaptığı açıklamada, kuraklık koşullarının özellikle Akdeniz bölgesinde yoğunlaştığını söyledi. Toreti, “Mevcut koşullara bakarsak, ocak ayı sonuna kadar elimizdeki en son verilere dayanarak, Akdeniz bölgesindeki pek çok bölgenin uyarı niteliğinde kuraklık koşulları altında olduğunu görüyoruz” dedi. Toreti, kış boyunca devam eden yüksek sıcaklıkların ve düşük yağışların, kuraklığı kritik seviyeye çıkardığını belirtti.

Bazı ülkeler ve bölgeler acil durum ilan etti

Kuraklık, hem çevresel hem de ekonomik açıdan büyük sorunlara yol açıyor. Kuraklık nedeniyle su kaynakları azalıyor, tarım ve hayvancılık zarar görüyor, yangın riski artıyor, enerji üretimi ve turizm etkileniyor. Bazı ülkeler ve bölgeler, kuraklıkla mücadele etmek için acil durum ilan etmek ve su kısıtlaması uygulamak zorunda kaldı.

Bu ayın başlarında İspanya’nın Katalonya özerk bölgesi, kuraklık acil durumu ilan etti ve su kısıtlamasına gitti. Bölgedeki rezervuarlardaki su seviyesi, normalin yüzde 50’nin altına düştü. Bölge hükümeti, su tasarrufu yapılması çağrısında bulundu ve su kullanımını sınırlayan önlemler aldı.

Denemeyin Bile! Yüzüstü Yatmak Sırt ve Boyun Ağrısına Sebep Olabilir Denemeyin Bile! Yüzüstü Yatmak Sırt ve Boyun Ağrısına Sebep Olabilir

Geçen hafta da İtalya’nın Sicilya adası, rezervuarlardaki su seviyelerinin azaldığı bir ‘doğal afet durumu’ ilan etti. Ada, toplamda yaklaşık sekiz ay boyunca “neredeyse tamamen kuraklıkla” karşı karşıya kaldı ve 2023’ün ikinci yarısı son 100 yılın en kurak yarısı oldu. Ada hükümeti, su kaynaklarının korunması ve dağıtımının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması talebinde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ