9 EYLÜL- 

AK Parti'de, Mart 2024'te yapılacak olan yerel seçimler için aday adaylık başvuru süreci 22 Kasım'a ertelendi. Ayrıca, partinin teşkilatlarına gönderilen bir yazıda, seçim bölgesinde birinci ve ikinci derece akrabaya 'yer olmadığı' belirtildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe mesaisi başlıyor TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe mesaisi başlıyor

Siyaset arenasında yoğun bir tempo içerisinde devam eden süreçte, AKP de yerel seçimler için aday adaylarını belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, daha önce 17 Kasım olarak açıklanan başvuru tarihi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz tarafından yapılan açıklama ile 22 Kasım'a ertelendi. Ayrıca, teşkilatlara gönderilen bir yazıda, seçim bölgesinde birinci ve ikinci derece akrabalara adaylık için 'yer olmadığı' ifade edildi. Parti disiplin kurullarının kararı ile ihraç edilenlerin başvuruda bulunamayacağı da belirtilen kriterler arasında yer alıyor.

Aday belirleme sürecinde özellikle ilçe belediyelerinde tevazu, halk nezdindeki karşılık, yönetim ve liderlik gibi nitelikler ön plana çıkacak. Seçmen bölgesine yönelik projeler ve vaatler de aday belirleme sürecinde önemli kriterler arasında bulunacak. Halk nezdinde sevilen ve karşılığı olan isimlerin tercih edileceği vurgulanırken, aynı zamanda aday adaylarının parti teşkilatındaki uyumlu çalışmaları da dikkate alınacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ