Ahmet Türkoğlu, enerji sektöründe yaptığı çalışmalarla tanınan bir yönetici. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan Türkoğlu, farklı şirketlerde üst düzey görevler üstlendi. 2018-2024 yılları arasında EPİAŞ’ın Genel Müdürü olarak görev yapan Türkoğlu, şimdi de TPAO’nun yeni Genel Müdürü oldu. Peki Ahmet Türkoğlu kimdir? Ahmet Türkoğlu nereli, kaç yaşında? Ahmet Türkoğlu’nun kariyeri nasıl gelişti? İşte Ahmet Türkoğlu hakkında merak edilenler…

Bursa Tabip Odası'nın Yeni Kaptanı: Dr. Kadir Binbaş Kimdir? Dr. Kadir Binbaş kaç yaşında, nereli? Bursa Tabip Odası'nın Yeni Kaptanı: Dr. Kadir Binbaş Kimdir? Dr. Kadir Binbaş kaç yaşında, nereli?

Ahmet Türkoğlu’nun kimdir?

Ahmet Türkoğlu, 1974 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Ayşe’dir. Lise eğitimini Beypazarı Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 2000 yılında ise Prof. Dr. Ahmet Türkoğlu’nun danışmanlığında “Türkiye’nin Enerji Politikası” konulu tezini tamamladı.

Mezuniyetinin ardından çeşitli şirketlerde yönetici olarak çalışmaya başlayan Türkoğlu, 2010 yılında Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.'ye (TPPD) Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. TPPD’de 3 yıl boyunca pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları ve hukuk gibi birimlerden sorumlu oldu.

Ahmet Türkoğlu’nun EPİAŞ dönemi

Ahmet Türkoğlu, 20 Haziran 2018 tarihinde Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Genel Müdürü olarak göreve başladı. EPİAŞ, elektrik, doğal gaz, petrol ve petrol ürünleri piyasalarının işletilmesinden sorumlu bir anonim şirkettir. Türkoğlu, EPİAŞ’ın Genel Müdürü olarak 6 yıl boyunca önemli projeleri hayata geçirdi. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nin hazırlanması ve uygulanması
  • Elektrik Piyasası Yönetim Sistemi’nin (EPİS) geliştirilmesi ve işletilmesi
  • Doğal Gaz Piyasası Yönetim Sistemi’nin (DGPİS) kurulması ve işletilmesi
  • Petrol ve Petrol Ürünleri Piyasası Yönetim Sistemi’nin (PPPİS) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Borsası’nın (EXIST) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Piyasaları Veri Merkezi’nin (EPVM) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Piyasaları İzleme Merkezi’nin (EPİM) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Piyasaları Uzaktan Erişim Sistemi’nin (EPÜES) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Piyasaları Bilgi Sistemi’nin (EPBİS) kurulması ve işletilmesi
  • Enerji Piyasaları Eğitim Merkezi’nin (EPİEM) kurulması ve işletilmesi

Türkoğlu, EPİAŞ’ın Genel Müdürü olarak aynı zamanda uluslararası platformlarda da Türkiye’nin enerji sektörünü temsil etti. 2022 ve 2023 yıllarında EUROPEX (Association of European Energy Exchanges) Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. EUROPEX, Avrupa’daki enerji borsalarının çatı kuruluşudur. Türkoğlu, bu görevi sırasında Avrupa Birliği’nin enerji politikaları ve düzenlemeleri konusunda görüş ve önerilerini paylaştı.

Ahmet Türkoğlu’nun TPAO ataması

Ahmet Türkoğlu, 23 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğüne atandı. TPAO, Türkiye’nin milli petrol şirketidir. Türkoğlu, TPAO’nun yeni Genel Müdürü olarak göreve başladı.

Türkoğlu, TPAO’nun Genel Müdürü olarak Türkiye’nin petrol ve doğal gaz arama, üretim, işleme ve dağıtım faaliyetlerini yürütecek. Türkoğlu, özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına odaklanacak. Türkoğlu, TPAO’nun uluslararası alanda da rekabet gücünü artırmak için çeşitli işbirlikleri ve yatırımlar yapacak.

Türkoğlu, TPAO’nun yeni Genel Müdürü olarak enerji sektöründeki başarılı kariyerine devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ