Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), hane başı destek ödemeleri için fiili ikametgah adreslerinin esas alındığını ve afetzedelerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için farklı bir adreste kayıtlı olanların yapması gereken işlemler hakkında bilgi verdi.

AFAD'ın açıklamasında, 11 ildeki "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" kabul edilen yerlerdeki afetzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için 10.000 TL hane başı destek ödemesine devam edildiği belirtildi.

Ayrıca, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hasar Tespit Ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak tespit edilen 1 milyon 506 bin 317 haneye yönelik hane başı destek ödemelerinin aralıksız devam ettiği ve son aşamaya geldiği ifade edildi.

ABD: Türkiye eskiye dayanan ve gurur verici bir demokratik geleneğe sahip ABD: Türkiye eskiye dayanan ve gurur verici bir demokratik geleneğe sahip

Hane başı destek ödemelerinde fiili ikametgah adresinin esas alındığı, ancak farklı bir adreste kaydı görünen afetzedelerin belirtilen süreç dahilinde ödemelerinin gerçekleştirileceği vurgulandı. Afetzedelerin, fiilen ikamet ettiği halde farklı bir konutta kayıtlıysa, ilgili il AFAD müdürlüğüne başvurmaları, hasarlı konutta ikamet ettiğini kanıtlayan belgeleri sunmaları veya fiilen oturup oturmadığına ilişkin belgeyi temin etmeleri gerektiği belirtildi. İkameti kanıtlayıcı belgelerin temin edilememesi durumunda ise, muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığıyla düzenlenecek belgelerin sağlanacağı ifade edildi. İl AFAD müdürlüklerindeki gerekli kontroller yapıldıktan sonra, afetzedelerin T.C. kimlik numarası üzerinden hane başı destek ödemesi yapılacağı açıklandı.

AFAD'ın açıklamasında, afetzedelere her türlü kolaylığın sağlanacağı belirtilerek, süreçlerin tamamında il AFAD müdürlüklerinin yardımcı olacağı vurgulandı.