AFAD, meteorolojiden alınan son bilgilere göre, yurt genelinde beklenen sağanak yağış ve fırtına nedeniyle 41 il için turuncu, 31 il için ise sarı uyarı yayımladı. Uyarı verilen illerde AFAD ekipleri teyakkuz halinde. Vatandaşlar, olası olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Turuncu ve Sarı Uyarı Verilen İller

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Meteorolojiden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 41 ilimiz için Turuncu, 31 ilimiz için Sarı uyarı olmak üzere toplam 72 ilimiz için meteorolojik uyarı yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Turuncu uyarı verilen iller şöyle:

“Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak.”

Sarı uyarı verilen şehirlerin listesi ise şu şekilde: “Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat.”

Çocuklar Türk kahvesi içmeli mi? Kahve kaç yaş için uygundur? Çocuklar Türk kahvesi içmeli mi? Kahve kaç yaş için uygundur?

AFAD Ekipleri Teyakkuzda

Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı belirtilirken sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde AFAD ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu açıklandı.

AFAD, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması hatırlatıldı.

Meteoroloji’den Yağış Uyarısı

Bursa Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yurt genelinde beklenen sağanak yağış ve fırtına, bugün akşam saatlerinden itibaren etkisini artıracak. Yağışların, yarın sabah saatlerine kadar devam edeceği, özellikle Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde kuvvetli olacağı bildirildi. Fırtınanın ise, yarın öğle saatlerine kadar Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz kıyılarında etkili olacağı, saatteki hızının 70-90 kilometreye ulaşacağı kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ