Borsada açığa satış terimi, borsa ve piyasa ile içli dışlı olan kişiler için yabancı değildir. Ancak, piyasalardaki işleyiş hakkında az bilgi sahibi olan kişiler için açığa satış terimi yabancı gelebilir. Borsadaki işleyişi ve açığa satışı daha iyi anlamak için öncelikle borsanın işleyiş şekline ve fiyat hareketlerine yakından göz atmak faydalı olabilir. Açığa satışı anlamak ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak için uzman görüşleri ve eğitimlere katılmak da önemlidir.


AÇIĞA SATIŞ NEDİR?

Açığa satış, bir yatırımcının elinde bulunmayan bir varlığı satması anlamına gelir. Borsalarda açığa satış, yatırımcıların gelecekte fiyatların düşeceğini öngörmeleri durumunda kullanabilecekleri bir stratejidir.


KİMLAR AÇIĞA SATIŞ YAPABİLİR?

Açığa satış yapma hakkı, borsada yatırım yapmak isteyen ve yeterli teminatı bulunan herkes tarafından kullanılabilir. Ancak açığa satış yapmak yüksek riskli bir stratejidir ve yatırımcıların kayıplarına neden olabilir. Dolayısıyla açığa satış yapmadan önce finansal durumunuzu ve risk toleransınızı dikkatli bir şekilde değerlendirmeniz ve uzman görüşü almanız önerilir.


AÇIĞA SATIŞTA HANGİ YÖNTEMLER İZLENİR?


Açığa satış yapmak için şu adımlar takip edilir:

  1. Hesap açma: İlgili borsada yatırım hesabı açılmalıdır.

  2. Varlık seçme: Açığa satış yapmak istediğiniz varlığı seçmelisiniz (örneğin hisse senedi, emtia, forex vb.).

  3. Satış emri verme: Borsada açığa satış yapmak için "short" pozisyon açma emri vermelisiniz.

  4. Teminat yatırma: Açığa satış yapmak için gereken teminat tutarını hesabınıza yatırmalısınız.

  5. Fiyat bekleme: Satış emrinin gerçekleşmesi için fiyatların düşmesini beklemelisiniz.

    Çiftçilere müjde Çiftçilere müjde
  6. Kar alma veya zarar durdurma emri verme: Fiyatlar beklediğiniz seviyede düştükçe kar alma emri vermeli ya da zararınızı sınırlandırmak için zarar durdurma emri vermelisiniz.