Abdüllatif Şener, Türk siyasetçi, ekonomist, maliyeci, akademisyen, AK Parti ve Türkiye Partisi'nin kurucusudur. Doğum tarihi olarak 26 Nisan 1954, doğduğu yer olarak Yıldızeli, Sivas, mesleği olarak ise siyasetçi, ekonomist ve akademisyen olarak bilinir. TBMM milletvekili olarak görev yapmış, eski başbakan yardımcısı ve eski maliye bakanıdır. 68 yaşındadır. Önemli bir figür olarak Türk siyasetinde yer almıştır ve hayatı ve biyografisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak mümkündür. Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954 tarihinde Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Emirler köyünde doğdu. Babası Ahzerat ve Bedirhan Şener çiftinin çocuklarıdır. Babası Karaçay, annesi ise Çeçen asıllıdır. Fransızca bilen Şener ve evli ve 4 çocuk babasıdır.

Abdüllatif Şener'in eğitim hayatı nasıl?

Sivas İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi ve 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Bolu Sevk ve İdarecilik Yüksekokulu'nda araştırma görevlisi olarak başladığı akademik kariyerine Gazi Üniversitesi'nde Maliye Teorisi alanında doktora yaparak devam etti. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dekan yardımcısı oldu ve Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı.

Abdüllatif Şener'in siyasi kariyeri nasıl? Abdüllatif Şener hangi partilerde görev aldı?

Maliye Bakanlığında gelirler kontrolörü olarak çalıştı. 54. Hükûmet'te maliye bakanı olarak görev yaptı ve daha sonra 58. Hükûmet ve 59. Hükûmet'te devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı zamanda, TBMM 19. Dönem ve 20. Dönem Refah Partisi, 21. Dönem Fazilet Partisi, 22. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas milletvekili olarak görev yaptı. Halen 27. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Konya milletvekili olarak görevini sürdürmektedir.

Abdüllatif Şener, 1991 yılında Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisinden Sivas milletvekili olarak siyasete girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükumeti'nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 1998 yılında Refah Partisinin kapatılmasından sonra Fazilet Partisine geçti. 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucuları arasında yer aldı ve 2002 Türkiye genel seçimlerinde yeniden Sivas milletvekili seçildi. 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükûmeti ve 1. Erdoğan Hükümeti'nde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadı ve AK Partiden istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Partisini kurdu. 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı oldu. 17.092 oy almasına rağmen milletvekili seçilemedi. Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012 tarihinde kapandı. 2018 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Konya milletvekili seçildi.

Abdüllatif Şener BaBaLa TV'de Mevzular Açık Mikrofon'da neler anlattı?

Cumhuriyet Halk Partisinden Konya milletvekili Abdüllatif Şener, Emekli Jandarma Albay Hasan Atilla Uğur'un oğlu olan sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur'un kanalı BaBaLa Tv'de Açık Açık Mikrofon'a konuk oldu. Abdüllatif Şener eski ve yeni yoldaşlarının sert ve eleştirel sorularına cevap vermeye çalıştı. Geçtiğimiz günlerde fragmanı yayınlanan bölümün 26 Ocak 2023 Perşembe günü yayınlanması bekleniyor.