20 Nisan 1943 tarihinde Malatya’da doğan Abdullah Kiğılı, Türkiye iş dünyasının saygın isimlerinden biridir. Kiğılı giyim mağazaları zincirinin kurucusu ve sahibi olarak tanınan Kiğılı, aynı zamanda spor yöneticiliği alanında da önemli görevler üstlenmiştir.

Uğur Dündar kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Uğur Dündar kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

Köken ve İş Hayatına Adım Atışı

Abdullah Kiğılı, Malatya’da doğmuş ve ailesinin tekstil işiyle uğraştığı bir ortamda büyümüştür. Aile kökeni Bingöl’ün Kiğı ilçesine dayandığı için soyadı kanunu çıktığında “Kiğılı” soyadını almışlardır. İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Kiğılı, lise yıllarında babasının Sultan Hamam’da açtığı kumaş mağazasında çalışmaya başlamıştır. Bu deneyim, onun iş dünyasına ilk adımını oluşturmuştur.

Kiğılı Markası ve Başarıları

1965 yılında Abdullah Kiğılı, Kiğılı markası altında gömlek üretimine başlamış ve daha sonra pantolon, takım elbise ve palto kaban işine girmiştir. 1969 yılında İstiklal Caddesi’nde ilk mağazasını açan Kiğılı, işini büyütmeye devam etmiştir. 1980 yılında Kiğılı Konfeksiyon Fabrikası’nı kurarak Almanya’dan eğitmenler getirip işi oturtmuş ve fason işler yapmaya başlamıştır. Ürünlerini Türkiye genelinde 300’ün üzerinde bayi aracılığıyla satmaktadır.

Spor Yöneticiliği ve Fenerbahçe İlişkisi

Abdullah Kiğılı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak görev yapmış ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nde de başkanvekilliği görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda İstanbulspor, Güreş Federasyonu ve Kayak Federasyonu’nda da yöneticilik yapmıştır. Fenerium mağazalarından da sorumlu yönetici olarak görev almıştır.

Kaynak: haber merkezi