• Gazze’ye insani yardım çağrısı: AB Dışişleri Bakanları, Gazze’ye insani yardımın acilen ulaştırılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca, çatışma sonrası olası senaryoları ve iki devletli çözüm için parametreleri görüştüler.
  • Filistinlilerin sürgününe ve Gazze’nin işgaline karşı çıkış: AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Filistinlilerin sürgün edilmesine ve Gazze’nin İsrail tarafından işgal edilmesine izin verilemeyeceğini söyledi. Borrell, Filistinliler için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.
  • Arap ülkelerinin rolü: Borrell, Filistin meselesinin çözümü için Arap ülkelerinin güçlü bir şekilde destek vermesi gerektiğini ifade etti. Borrell, Arap ülkeleri müdahil olmadan, yeniden inşaya yardım etmeden, Filistin devletinin oluşumuna siyasi katkı vermeden bir çözümün mümkün olamayacağını dile getirdi.
  • AB’nin bölgedeki varlığı: Borrell, AB’nin bölgede yeterince bulunmadığını, çözüme mutlaka müdahil olması gerektiğini söyledi. Borrell, ABD ve Arap ülkeleriyle birlikte acilen bir çözüm çerçevesi üzerinde çalışmaları gerektiğini kaydetti.
Kaynak: AA