Avrupa Birliği Komisyonu, 2024 yılında planlanan insani yardım miktarı ve tahsis edilen bölgelere ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre, AB bu yıl insani yardıma 1,8 milyar Euro'dan fazla kaynak ayırdı.

Yardımların Bölgelere Göre Dağılımı

En fazla insani yardım Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesine tahsis edildi. Gazze ve Filistinli sivil nüfusun insani ihtiyaçları ile birlikte Suriye, Lübnan, Yemen ve komşu ülkelerde devam eden bölgesel kriz nedeniyle bu bölgeye yaklaşık 470 milyon Euro'luk fon sağlanacak.

Güneydoğu'ya iki yeni turistik hat Güneydoğu'ya iki yeni turistik hat

Doğu ve Güney Afrika'da uzun vadeli çatışmalar ve iklim değişiminden etkilenenlere yaklaşık 346 milyon Euro destek verilecek. Yaşanması olası acil durumlara ve öngörülemeyen insani krizlere müdahale etmek için yaklaşık 315 milyon Euro ayrılacak.

Sahel'de zorla yerinden edilenler ve yetersiz beslenenlere destek ile salgın hastalıklarla mücadele için yaklaşık 200 milyon Euro sağlanacak. Güney Asya ve Pasifik'te Myanmar, Bangladeş ve Filipinler'e 186 milyon Euro insani yardım verilecek.

Türkiye'ye 115 Milyon Euro Yardım

Büyük kısmı Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sonuçlarına yönelik, Güneydoğu Avrupa, Batı Balkanlar, Kafkaslar ile Suriye krizinin etkileri ve geçen yıl yaşanan deprem nedeniyle Türkiye'ye yaklaşık 115 milyon Euro finansman sağlanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ