Bakan Bolat: Gümrük Birliği'nde sıkıntıları aşmak için çalışıyoruz Bakan Bolat: Gümrük Birliği'nde sıkıntıları aşmak için çalışıyoruz

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, perakende satışlar mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 artışla 709,6 milyar dolar oldu. Piyasa beklentisi ise perakende satışların bu dönemde aylık yüzde 0,4 artması yönündeydi.

Mart Ayında Artış Devam Etti

Perakende satışlar şubatta yüzde 0,9 artışla 704,5 milyar dolar olmuştu. Ülkede perakende satışlar, martta yıllık bazda da yüzde 4 artış kaydetti. Perakende satışlar şubat ayında ise yıllık bazda yüzde 2,1 artmıştı.

Hangi Sektörlerde Artış Oldu?

Söz konusu dönemde mağaza dışı perakendeciler, çeşitli mağaza perakendecileri ve benzin istasyonlarındaki satışlarda yaşanan yükseliş öne çıktı.

Hangi Sektörlerde Düşüş Oldu?

Öte yandan spor ürünleri, hobi, müzik aletleri satılan mağazalar ile kitapçılarda, giyim ürünleri, elektronik cihazlar ve motorlu taşıt ile parçalarının satıldığı yerler ve mobilya mağazalarındaki satışlarda düşüş kaydedildi.

Analistler Ne Diyor?

Analistler, perakende satış verilerinin tüketici harcamalarının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdiğini belirtti. Bu durum, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte sağlam bir büyüme kaydettiğine dair işaret olarak yorumlanıyor.

Editör: Kazim Bozkurt