Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırılarına karşı direnen Hamas ile İsrail arasında esir takası anlaşması yapılması beklenirken, bölgedeki gerilim tırmanıyor. Suriye’nin Haseke kentinde ABD güçlerinin bulunduğu Şeddadi üssüne roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor. ABD’den saldırıya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Danimarka'da Kutsal Kitapları Yakmayı Yasaklayan Yasa Tasarısı Onaylandı Danimarka'da Kutsal Kitapları Yakmayı Yasaklayan Yasa Tasarısı Onaylandı

ABD üsleri hedefte

Suriye’de ABD güçlerinin konuşlandığı üsler, son günlerde sık sık saldırıya uğruyor. Saldırıları, İran destekli gruplar üstleniyor. Bu gruplar, Fırat Nehri’nin doğu yakasındaki ABD üslerine zaman zaman roket ve insansız hava araçlarıyla saldırılarda bulunuyor. Saldırıların amacı, ABD’nin bölgedeki varlığına son vermek ve İsrail’e mesaj vermek olarak yorumlanıyor.

İran, İsrail’i tehdit ediyor

İran, Gazze’deki saldırıların durdurulması için İsrail’i defalarca uyardı. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in saldırılarının devam etmesi halinde "direniş güçleri"nin harekete geçeceğini söyledi. İran devlet televizyonu da, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının durdurulmaması halinde Tahran’ın “direniş güçleri” olarak adlandırdığı bölgedeki müttefikleri tarafından nasıl saldırıya uğrayabileceğini anlatan bir haber yayımladı. Haberde, İsrail’in kuzeyden Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye’deki milis güçlerle, güneyden de Yemen’deki Husiler tarafından füzeler ve insansız hava araçlarıyla eş zamanlı hedef alınacağı harita üzerinde gösterildi.

Kaynak: AA