ABD Donanmasına ait Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze taşıyan USS John Finn muhribi, Tayvan Boğazı'ndan geçiş yaptı. Pasifik'teki 7. Filo tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk geçişini gerçekleştiren gemi, Boğaz'a kıyısı olan ülkelerin sularını kullanarak seyrini tamamladı.

USS John Finn'in Geçişi ve Seyrüsefer Serbestisi

Açıklamada vurgulanan bir diğer nokta ise geminin, Boğaz'ın kıyısında bulunan ülkelerin sularında olmayan bir koridoru kullanarak geçiş yaptığı. Bu durum, ABD'nin seyrüsefer serbestisinin tüm ülkeler için korunmasına olan bağlılığını gösteriyor. ABD'nin bu stratejik geçişi, uluslararası topluluğun hakları ve özgürlüklerine saygı çerçevesinde gerçekleşti.

Eyfel Kulesi ziyarete açıldı! Eyfel Kulesi ziyarete açıldı!

Çin'den Gelen Tepki

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Doğu Cephesi Komutanlığı, ABD'nin geçişini "abarttığı" iddiasında bulundu. Yapılan açıklamada, geminin seyri boyunca tüm yasalara ve kurallara uygun olarak takip edildiği ve izlendiği belirtildi. Çin, ABD'nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkarken, Tayvan Savunma Bakanlığı ise durumu "normal" olarak değerlendirdi.

ABD'nin Bölgedeki İkinci Geçişi

Bu geçiş, ABD savaş gemilerinin bu yıl Tayvan Boğazı'ndaki ikinci seyir faaliyeti oldu. En son, 1 Kasım 2023'te Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhribi USS Rafael Peralta, Kanada Kraliyet Donanması'na ait Halifax sınıfı Ottowa firkateyni ile geçiş yapmıştı.

Tayvan Adası'nın Çin'e ait olduğunu savunan Çin, ABD'nin bölgedeki askeri varlığını eleştiriyor. ABD donanmasının bölgedeki seyir ve keşif faaliyetleri, iki ülke arasında artan gerginliğe neden oluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ